Vuçiç: Nuk i urrej shqiptarët, i gatshëm të dialogoj me ata Politikë

Vuçiç: Nuk i urrej shqiptarët, i gatshëm të dialogoj me ata

‘Receta’ e rinisë së përjetshme, ish-’Miss Universe’, 67 vjeçe duket si 18

‘Receta’ e rinisë së përjetshme, ish-’Miss Universe’, 67 vjeçe duket si 18 | Kanë kaluar 50 vjet, por për të duket sikur koha ka ndaluar në vend. Ishte viti 1965, kur tajlandezja Apasra…

Zbulohet ADN më e vjetër e njeriut modern, 45 mijë vjet më parë

Zbulohet ADN më e vjetër e njeriut modern, 45 mijë vjet më parë | Shkencëtarët kanë arritur të kompletojnë hartë e ADN-së së njeriut modern më antik të gjetur deri më tani, që ka…

Krijohet kukulla-Putin duke firmosur aneksimin e Krimesë. Krijuesi: Vlen miliona euro

Krijohet kukulla-Putin duke firmosur aneksimin e Krimesë. Krijuesi: Vlen miliona euro | Të shohësh Vladimir Putin në rolin e një kukulle, që lëviz dhe firmos traktatin e aneksimit të Kirmesë , mund…

REKLAMË!

Abonime online per DigitAlb

EKONOMIA
Qeveria anulon koncesionin për “Rapiscan”, u dha nga Bode për skanimin në dogana

Qeveria anulon koncesionin për “Rapiscan”, u dha nga Bode për skanimin në dogana

Pas gjashtë muajsh negociata nuk arrihet asnjë marrëveshje Veprimtaria e amerikanëve të “Rapiscan” u pezullua që në fillim të prillit…

Pronat, gati 25 mijë hektarë tokë bujqësore për fondin e kompensimit fizik

Pronat, gati 25 mijë hektarë tokë bujqësore për fondin e kompensimit fizik

AKKP: Plan-veprimi në bazë të vendimit të Strasburgut Gjykata e Strasburgut Vendimet - I kërkohet qeverisë hartimi i një liste të…

Anulimi i kontratës, “Rapiscan” kërkon 359 mln USD në arbitrazh

Anulimi i kontratës, “Rapiscan” kërkon 359 mln USD në arbitrazh

Padia Kompania amerikane dorëzoi kërkesën në gusht. Afati përfundimtar i bisedimeve, 27 tetori Kërkesa - Më 14 gusht 2014, “Rapiscan” depozitoi…

REKLAMË!

shqip-300x250

Nano: Shqiptarët duhet të ruajnë harmoninë fetare

Nano: Shqiptarët duhet të ruajnë harmoninë fetare

| Shtëpia botuese “Saras” prezantoi dje në qytetin e Fierit librin Pax Albanica të analistit Mustafa Nano “Pax Albanica”, i pari botim në këto dy dekada postkomunizëm kushtuar historisë së fesë në Shqipëri ndër shekuj, vazhdon të tërheqë vëmendjen e lexuesit për vetë tezat që mbart.…

Nuk është dhuna që i ka bërë shqiptarët myslimanë

Nuk është dhuna që i ka bërë shqiptarët myslimanë | Pax Albanica, në të gjitha libraritë nga shtëpia botuese “Saras”  Mustafa Nano Teza, sipas së…

“Pax Albanica” dhe dilema e vërtetë shqiptare

“Pax Albanica” dhe dilema e vërtetë shqiptare | Petrit Nika* Kur akoma ende nuk e kisha lexuar librin “Pax Albanica” të Mustafa Nanos,…

Problemet në faqen e Facebook shkaktojnë panik te përdoruesit

Problemet në faqen e Facebook shkaktojnë panik te përdoruesit

| Rreth 1.28 miliard përdorues të Facebook kanë përjetuar një gjendje paniku kur faqja pati probleme për 15-60 minuta. Mesazhi “Na vjen keq, diçka nuk shkon”, është shfaqur kur përdoruesit janë përpjekur të hynë në profilet e tyre. Shumë persona filluan të hapin llogari në rrjete…

Analiza falas edhe për gratë e pasiguruara 

Analiza falas edhe për gratë e pasiguruara 

| Shtatzënat Drejtori i Fondit të Sigurimeve: Në skemën e rimbursimit, barna për disa patologji   Shpresa Mezini Gratë shtatzëna do të mbulohen plotësisht nga sigurimi shëndetësor, pavarësisht nëse përfitojnë ose jo leje lindjeje. Kjo, pasi tanimë ato konsiderohen kategori e posaçme, që përfiton nga skema…

Studentët protestojnë për rritjen e tarifave dhe të kufirit të mesatares

Studentët protestojnë për rritjen e tarifave dhe të kufirit të mesatares | Inxhinieria e Ndërtimit  Të rinjtë i kërkojnë MAS të rishikojë vendimin për pagesat ose do…

TOEFL-i, kusht për t’u diplomuar në master

TOEFL-i, kusht për t’u diplomuar në master | Universiteti i Tiranës ofron 2 provime anglishteje, 4 të tjerat në privat. Tarifat, 66-135 euro…

Elsa Morante, Një grua në Romë

Elsa Morante, Një grua në Romë

| “Asnjëherë nuk rashë në dashuri me Elsën. E doja, por nuk arrita të humbja mendjen pas saj, ndoshta se nuk rashë kurrë në dashuri me të”. Alberto Moravia, një nga personazhet e njohur të letërsisë italiane, shkruan kështu në librin autobiografik “Jeta e Moravisë. 1990),…

Librat e rinj, Virion Graçi, “Stina e Hijeve”

| Virion Graçi “Stina e Hijeve” Botimet: “Pika pa sipërfaqe” Shkrimtari dhe gazetari, Virion Graçi, vjen…

Librat e rinj, Joseph S. Nye, David Welch, Konflikti dhe bashkëpunimi në Marrëdhëniet Ndërkombëtare

| Joseph S. Nye, David Welch Konflikti dhe bashkëpunimi në Marrëdhëniet Ndërkombëtare Hyrje në Teori dhe…

Qeveria anulon koncesionin për “Rapiscan”, u dha nga Bode për skanimin në dogana

Qeveria anulon koncesionin për “Rapiscan”, u dha nga Bode për skanimin në dogana

| Pas gjashtë muajsh negociata nuk arrihet asnjë marrëveshje Veprimtaria e amerikanëve të “Rapiscan” u pezullua që në fillim të prillit nga Spiropali Kontrata - Marrëveshja koncesionare me këtë kompani është nënshkruar nga ish-ministri i Financave, Ridvan Bode, dhe ishte parashikuar të zgjaste 15 vjet Kundërshtimet - Për…

Pronat, gati 25 mijë hektarë tokë bujqësore për fondin e kompensimit fizik

Pronat, gati 25 mijë hektarë tokë bujqësore për fondin e kompensimit fizik | AKKP: Plan-veprimi në bazë të vendimit të Strasburgut Gjykata e Strasburgut Vendimet - I kërkohet qeverisë…

Anulimi i kontratës, “Rapiscan” kërkon 359 mln USD në arbitrazh

Anulimi i kontratës, “Rapiscan” kërkon 359 mln USD në arbitrazh | Padia Kompania amerikane dorëzoi kërkesën në gusht. Afati përfundimtar i bisedimeve, 27 tetori Kërkesa - Më…