Kryesoret Dështon raundi i tretë dhe i fundit për kompromis

Dështon raundi i tretë dhe i fundit për kompromis

31
5
SHPËRNDAJE

Palët akuzojnë njëra-tjetrën për dështimin në zgjedhjen e presidentit.

Kuvendi i Shqipërisë dogji edhe seancën e tretë për zgjedhjen e presidentit të ardhshëm ku palët akuzuan njëra-tjetrën si fajtore për situatën. Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Gramoz Ruçi deklaroi se faji i përket maxhorancës, e cila, sipas tij, refuzoi ftesat për dialog të opozitës. Gjatë fjalës së tij ndërhyri kryeparlamentarja Jozefina Topalli, e cila tha se opozita “po tallet me shqiptarët”.

Seanca e sotme e parlamentit u zhvillua njësoj si dy paraardhëset, ku u lexua një procesverbal i thjeshtë i Komisionit të Ligjeve që thotë se asnjë kandidat nuk është paraqitur dhe nuk ka mbledhur firma deputetësh, por sipas ndryshimeve kushtetuese të vitit 2008, kjo mjafton për të konsideruar të realizuar raundin e tretë.

Raundi i katërt për president pritet të zhvillohet maksimalisht pas shtatë ditësh dhe presidentit të ardhshëm tashmë i duhen vetëm 71 vota.

Duke dhënë shenja për mungesë informacioni mbi atë çfarë pritej të ndodhte, disa ambasadorë të huaj shkuan në Kuvendin e Shqipërisë sot si vëzhgues, por u larguan shpejt kur mësuan se seanca do të qe sërish pa kandidat dhe pa votim. (vijon)

8 qershor 2012 (gazeta-Shqip.com)

 • Do te zgjidhet ne raundin e katert.

 • Malsori.

  Taktika e pingpongut njihet ne allbanistan,kjo taktike ka institucionin e saj te pa deklaruar ne Tirane.Tani nderkombetaret kane kuptuar se ne qender te palodemokracise shqiptare eshte berthama neokomuniste.Pa coptimin e saj s’ka Shqiperi ne BE.  

 • Arber

  Skenari Fazllic-Berisha-Basha -Meta fitoi. Nuk kishte dyshim qe do te fitonte. Kohe me pare nje analist i shquar amerikan ka thene se Shqiperia drejtohet nga klane mafioze politike qe shikojne interesat e klaneve te tyre dhe si te pasurohen njerezit e atyre klaneve dhe nuk u behet von per shtetin, per popullin, per Shqiperine, per shqiptaret kudo ku jane.
  Keto klane kane perqendruar pushtetin ne duart e tyre, ata antishqiptare te pa shembullt nuk duan te dine se te tre kreret e shtetit jane nga i njejti vend, nuk ka nje shperndarje gjeografike. Kane vene ca kukulla nga trevat e tjera qe u servilosen dhe kaqe. Ata kane siguruar me pasuri shtate breza a me shume, por ta dije mire Meta, Berisha dhe tere mafiozet e tjere se do te vije nje kohe dhe populli do t’u beje gjyqin, deshmitare do te dalin ata qe kane me afer dhe nuk do ta geojne pasurine e vjedhur.
  Rrofte shqiperia dhe rilindtete sa me shpejt!

 • Tomori

  He more zoterinj qe ndiqni punimet e parlamentit shqiptar, e shikoni kush eshte Berisha. I qendroni fjales se eshte bure shteti dhe ai tjetri nje yll ne ngjitje?
  Ne e kemi zgjedhur? S’eshte e vertete bekimi tuaj e mban ne kembe ate perbindesh dhe klanin e tij.

 • Vcikopana

  Nuk kishte dyshim qe raundi i trete do te digjej.Por,tani sapo lexova ,qe ZAGANJORI dorehiqet!Nuk e kam lexuar deklaraten e tij,por me lind e drejta te hamendesoj dy  arsye:Ky njeri paska ndergjegje qytetare dhe u tha jo pazarlleqeve.Po te ishte kjo:I lumte!…….Por,dyshoj qe eshte frut i pazareve dhe nuk e besoja qe Meta ka qene aq i papergjegjshem,qe te luante me 71 vota!Hallall.Tani shkojme tek ajo qe kam thene gjithnje:Riciklimi i Nanos ose si Nanoja ka mberritur!Mos u cudisni c’do te ndodhe!Jeni ne Shqiperi,,sepse une jam ne Amerike!