Aktualitet Arrestohen shtatë keqbërës për vepra penale të ndryshme

Arrestohen shtatë keqbërës për vepra penale të ndryshme

379
0
SHPËRNDAJE
Foto ilustruese

Një hajdut xhepash, dy vjedhës kasetofonash makinash, dhe një shofer pa patentë që aksidentoi për vdekje një kalimtar, mes të arrestuarve.

1. Dje në mesditë nga Komisariati i Policisë Nr.4 Tiranë, u arrestua në flagrancë shtetasi Roland Myslym Liti, 39 vjec, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale të armwbajtjes pa leje.

Arrestimi i tij u bë pasi me datë 24.06.2012,  rreth orës 02.20, në Rrugën Bardhyl, në një lokal lloto sport “Pro Bast” në pronësi të një shtetasi, është kapur në kushtet e flagrancës, duke tentuar të vjedhë këtë lokali, i cili sapo ka parë shërbimet e policisë dhe ka mundur të dalë nga dritarja e këtij lokali por më pas është kapur menjëherë nga shërbimet e Patrullës së Përgjithshme të  Komisariatit Nr.4.

Materialet hetimore të përpiluara në ngarkim të tij i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për konsumim të veprës penale të Vjedhjes.

2. Komisariati i Policisë Nr.4 Tiranë në bashkëpunim me  Komisariatin e  Policisë  Kuçovë bënë të mundur kapjen  e personit në kërkim Elios Eqerem Bejo, 28 vjec, lindur në Kuçove dhe banues në Tirane te Fresku. Ky shtetas ka qenë i shpallur në kërkim nga D.P.Q Tiranë, për veprën penale të Dëmtime të tjera me dashje.

3. U krye arrestimi në flagrancë po nga Komisariati i Policisë Nr.4 Tiranë i shtetasit Ermal Hyqmet Balla, 24 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë.

Arrestimi i tij u bë në rrugën “Qemal Stafa”, sepse dyshohet se ka goditur për shkak të detyrës tre  punonjës policie.

4. Për veprën penale të Vjedhjes, Komisariati I Policisë Nr.1 Tiranë bëri të mundur kapjen dhe më pas arrestimin në flagrancë të shtetasit Kledis Selam Hysa, 28 vjec, banues në Tiranë, i dënuar më parë dy herë për vjedhje kasetofonash.

Arrestimi i tij u krye sepse në orën 16.00, në rrugën “Sotir Kolea”, ka vjedhur me thyerje kasetofonin e automjetit te tip “Benz 190 D”, me targa TR 3158 F dhe pas 200 metrash nga vendi i ngjarjes tek Disko Kalvin, është kapur në flagrancë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr.1 Tiranë, së bashku me kasetofonin të cilin e kishte të fshehur në trup.

Nga hetimet e menjëhershme, ka rezultuar se ky shtetas është autori i kryerjes dhe të disa veprave të tjera penale të ndodhura në juridiksionin e Komisariatit të Policisë Nr.1.

– Me dt.08.06.2012, në rrugën “Dervish Hima”, është vjedhur me thyerje navigatori i automjetit me targë TR 9718 N, në pronësi të një shtetaseje.

– Me dt.20.06.2012, në rrugën “Dervish Hima”, është vjedhur me thyerje kasetofoni i automjetit me targa CD 0108 AA, në përdorim të një shtetaseje.

Materialet hetimore të përpiluara në ngarkim të tij i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për konsumim të veprës penale të Vjedhjes.

5. Nga Komisariati i Policisë Nr.5 Tiranë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit Klodian Besnik Zenullari, 31 vjec, banues në Kodër Kamëz Tiranë, i dënuar dy herë për vjedhje dyqanesh dhe banese.

Arrestimi i tij u bë në tregun e lagjes Kodër Kamëz u kap në flagrancë nga shërbimet e policisë të Komisariatit nr.5 Tiranë, duke vjedhur në xhep shumën prej 700 lekësh një shtetaseje. Nga ana policisë shtetasit Klodian Zenullari i’u bë sekuestrimi i provës materiale të lekëve të vjedhura. Neni 134 i K.P.

6. U krye ndalimi  nga Komisariati i Policisë Nr.3 Tiranë i shtetasit në kërkim Ilirjan Ali Gjuni, 18 vjec, banues Paskuqan Tiranë, me arsim 8 klasë. I shpallur në kërkim, nga DPQ Tiranë, më datë 15.06.2012, pasi Prokuroria e Rrethit Gjyqësorë Tiranë ka dërguar urdhërin e dt.06.06.2012, për ekzekutimin e vendimit penal Nr.339/1A, dt.06.06.2012, të Gjykatës Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila ka zëvendësuar masën e sigurisë nga “Arrest në shtëpi” në “Arrest me burg”, për veprën penale “Vjedhje” parashikuar nga neni 134/1 i Kodit Penal.

7. Nga Njësia Rajonale e Policisë Rrugore Tiranë u arrestua ne flagrance shtetasi Agron Elez Zylfo, 40 vjeç, banues ne Vorë Tirane. Arrestimi i tij u be pasi me dt.24.06.2012, rreth ores 15.45, ne rrugën dytësore te autostradës Vore-Tirane, afër Hotel “Nevada”, duke drejtuar mjetin veture “Audi A3”, me targe RE 54 SNJ, duke qarkulluar ne drejtimin Vore – Tirane, ka aksidentuar me vdekje këmbësorin Halit Elezaj, i vitl.1944, i cili ka tentuar te kapërceje rrugën për te dale nga njëra anë e saj ne tjetrën.

Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i mjetit fillimisht është ndaluar dhe me pas është larguar nga vendi i ngjarjes, ku mjeti është gjetur i braktisur ne rrugën dytësore te autostradës Vore -Tiranë përballe servisit “Volvo”  ne Gjokaj, ndërsa drejtuesi i mjetit është dorëzuar rreth orës 21.30, në DPQ Tirane. Mjeti veture “Audi A3” me targe RE 54 SNJ, u bllokua ne cilësinë e provës materiale.

Shtetasi Agron Zylfo, dyshohet nuk është i pajisur me dëshmi aftësie për drejtim automjetesh (pretendon se është i pajisur me dëshmi aftësie angleze për drejtim automjetesh). Neni 290/1 e 273 i K.P.

25 qershor 2012 (gazeta-Shqip.com)