Aktualitet Dëshmia, “Me paratë e drogës do kuroja diabetin dhe zemrën”

Dëshmia, “Me paratë e drogës do kuroja diabetin dhe zemrën”

132
4
SHPËRNDAJE

Lizheta Zharra, e arrestuar tri ditë më parë në Portin e Vlorës, teksa po tentonte të trafikonte drejt Italisë një sasi prej 500 gramësh heroinë që e kishte fshehur në një korse poshtë brezit, ka dalë dje para Gjykatës së Krimeve të Rënda për masën e sigurisë. 59-vjeçarja është pyetur për episodin e datës 30 gusht, ku pas një kontrolli fizik, agjentët e policisë i kanë gjetur të fshehur drogën. E moshuara ka treguar para gjykatës se ishte ajo “pronarja” e lëndës narkotike, të cilën e kishte siguruar te disa të afërmit në qytetin e Vlorës. Lizheta më pas ka treguar se drogën do ta shiste në Itali, madje kishte gjetur edhe “blerësit”. Ajo është treguar “besnike” ndaj familjarëve të saj, duke mos përmendur asnjë emër. E pyetur përse e kishte bërë këtë akt, pohoi se “vuaj prej kohësh nga diabeti dhe zemra dhe me paratë që do të merrja nga shitja e heroinës, do kurohesha në Itali, pasi jam në gjendje jo të mirë financiare dhe në Shqipëri nuk kam asnjë të ardhur që të kurohem rregullisht”. Më pas ka pohuar se ka edhe dokumente që vërtetojnë sëmundjen disavjeçare, për shkak të diabetit dhe zemrës. Megjithëse pranon se ka tentuar të kryejë një vepër penale, e moshuara në prag të pensionit thotë se ndihet e penduar dhe kërkoi një masë të butë sigurie, duke qenë se vuan nga dy sëmundje që duan trajtim shëndetësor që nuk kryhet në qeli. Duket se 59-vjeçarja ka qenë e përgatitur për masën e sigurisë, pasi avokati i saj kishte gjetur edhe dosjen shëndetësore të Lizhetës ku detajohej historiku i dy sëmundjeve. Në fund të seancës gjyqësore, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi masën e arrestit shtëpiak. s.çobo

 • astrit

  pershendetje.nuk kuptoj si mund te mbahet ne arrest shtepie nje trafikante .kjo eshte drejtesia e shqipris.apo ne trafik bente pjese edhe avokati i saj qe kishte dosjen e semundjeve gati ?KJO GRUA ESHTE ME KEQ SE NJE VRARSE KRIMINELE.Sigurishte qe nuk eshte hera e pare qe bene veprime te tilla Vlora e njehe shume mire eshte nje femer e diskretituar ne te gjitha anet Vlora njeh shume mire edhe historit e saj ne greqi gjithe vjedhjet dhe mashtrimet qe ka bere ne nje pjese te madhe te vlores .
  Mendoni nje tjeter fakte te familjes ZHarra …ka nje vajze mesuese qe edukon femijte ne vlore .lume vlora .kushe i edukon femijt .c’far mund te preseshe nga vajza e nje gruaje te tille mendoni qe eshte me e mire se nena .apo mendoni qe familja nuk di asgje . ???????????” qytet i vlores…..Drejtesia e vlores ZGJUAUNI NGA GJUMI MOS BESONI ME MASHTRIMET E LIZHJETA ZHARRES I JEPNI NJE HERE ATE QE MERITON ..

 • BESNIK

  Nuk ze mende kur Llizhjeta Zharra eshte gruaja me e pa zip qe kam njohur ne jeten time e pa lyr e nuk i bene pershtypje asgje kesaj grruaje .Lum familja per te. Ma kane me fytyr te dalin ne vlore ?

 • vlonjatic

  E njoh shume mire kete grua. Ka qene dhe eshte nje
  njeri i paskrupullt ne Vlore. Me erdhi per te qeshur teksa thoshte se nuk
  ka asnje burim financiar! Kjo grua ka zhvatur pronat e dynjase ne vlore
  me dokumenta fallse (pyesni dhendrin e saj Flamurin qe ka bere pallate te tera
  ne vlore).

  Persa i perket cupes se Lizhetes eshte njesoj si e ema. E paskrupullt dhe
  me diplome te blere me para punon ne gjimnaz.

  Keta jane njerez te krimbur ne para more. Do ishte deshtim i drejtesise
  nese e lene kete supermashtruese (me precedent gjyqesor) te dali e palar nga
  kjo ceshtje.

 • BASHKIM

  nuk kuptoj se si mundet te lejohet ne arrest shtepiak nje trafikante …sepse eshte e semure
  ma cfare gjykimi eshte ky …..te paktem ta dime sa ka marre ne zarfe gjykatsi qe ka bere kete gjykim..nje gjykim i mbrekullushem..
  atehere .oburra te tere te trafikojme drog e te nzjerim nga nje dosje gati per semundje se …….sipas artikullit avokati i kesaj trafikante mbante gati dosjen e semundjes atehere lind pyetja ishte gatti edhe denimi nga gjykata .’?…..e pergjigja vjen veta pa u lodhur fare….o jane ne grupe te gjithe ho zarfet kane qene shume te fryre …
  ka ardhur koha e maskareshave ne shqipri.
  keshtu jemi shume mire per vdekjen qe i japim me doren tone gjithe brezit te ri