Kryesoret Majko: Prokuroria e Përgjithshme e pavarur, nuk do lejojmë të preket

Majko: Prokuroria e Përgjithshme e pavarur, nuk do lejojmë të preket

21
4
SHPËRNDAJE

Pandeli MajkoDeputeti socialist, Pandeli Majko, ka deklaruar se Prokuroria e Përgjithshme është i fundit institucion i pavarur në Shqipëri dhe se opozita nuk do të heqë dorë së kërkuari pavarësinë e këtij institucioni. Sipas deputetit socialist situata është e njëjtë me atë të vitit 1996, kur të gjitha institucionet drejtoheshin nga presidenti i atëhershëm, Sali Berisha.

” Është institucioni i fundit i pavarur përballë i ekzekutivit dhe mendoj që pas emërimit të presidentit të ri është thjesht një numërim mbrapsht. Mendoj që pavarësisht nga historia procedurale që do të ndiqet nga partia në pushtet, pozicioni i opozitës është i qartë. Opozita do e kundërshtojë këtë dhe do kërkojmë që ky institucion të respektohet në pavarësinë e vet jo thjesht si një ndarje thelash, por si një kontinuitet kushtetues i institucionit më të rëndësishëm i përfaqësuesit të akuzës.

Sot Shqipëria, në të gjitha dokumentet ndërkombëtare “akuzohet”, por aludohet për bashkëjetesë me krimin, me mos zbatimin e ligjit, dhe mungesën e luftës kundër korrupsionit. Kaq mjafton për të thënë se sot institucioni i Prokurorisë së Përgjithshme është ‘thembra e Akilit’, të mirëfunksionimit të shtetit shqiptar. Nuk kemi të bëjmë me zëvendësimin e një individi, por kemi të bëjmë me marrjen në kontroll të një institucioni dhe mendoj se pas kësaj është e tepër të flitet se për çfarë do diskutohet më pas në lidhje me pavarësinë e institucioneve. Kemi një kontroll të plotë të të gjitha pushteteve nga ekzekutivi. Jemi në situatën e vitit 1996 por me një ndryshim,i njëjti individ e kontrollon pushtetin jo nga presidenca, por nga kryeministri”, ka deklaruar Majko nga qyteti i Korçës, ku ka takuar strukturat e PS-së.

26 tetor 2012 (gazeta-Shqip.com)

 • Zyberi

  Z. Majko, kjo qe thoni juve eshte e veretet, situata ne shqiperi eshte tej e dramatike, nen rregjimin e nje njeriu te quajtir Sali Berisha. Atehete ne keto rrethana per te mbrojtur demokracine dhe shtetin e se drejtes ne kete vend duhet edhe perplasje me kete njeri.

 • Ervin Mati

  Jeni shume simpatike ju socialistet, thoni beni çfare themi ne dhe mos beni si bejme ne.
  Harruat ju se kur qeverisnit juve kushim Sollakun me mandat te perjetshem, per te mos folur per “pavaresine e tij”.

  • shhhh

   sollakun mor djale e zgjodhi Saliu ashtu si zgjodhi edhe Mojsiun e te dy si shkuan per shtat

 • Gazetari Daresise

  Majko do te bente mire qe ti bente nje thirrje ish boroisteve dhe femijeve te tyre te kthenin mbrapsh leket qe i dha Majko ne 1999 qe ishin mikiarda leke. Kete shperblim Majko ja berei ish persekutoerve te shqipetareve sepse (ju takonte). Ata pasi jetuan ne lux me dy milione banore duke i vrare, burgosur, internuar etj. Prandaj edhe Majko me ate fetyren e tije prej majmuni dekoroje dhe shperbleu persekutoret.