Aktualitet Ekstradohet Bedri Çala, vrau të motrën dhe një bashkëfshatar në ‘97

Ekstradohet Bedri Çala, vrau të motrën dhe një bashkëfshatar në ‘97

485
0
SHPËRNDAJE
Foto Ilustruese

Ekstradohet nga Londra 37-vjeçari Bedri Çala, “stërmbullari” i hasmërisë mes fiseve Çala dhe Yzeiri nga Berati. Burimet zyrtare nga Policia e Shtetit sqaruan  se 37-vjeçari Çala është ekstraduar sot nga Londra, pasi ky shtetas ishte shpallur person në kërkim ndërkombëtar me një vendim të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Berat. Më datën 11.05.2000, kjo gjykatë e ka dënuar me 20 vjet burg për “vrasje me dashje” dhe “mbajtje pa leje të armëve luftarake”.

Historia

Ngjarja për të cilën është dënuar Bedri Çala, ka ndodhur më 9 maj të vitit 1997, kur ai ekzekutoi me 5 plumba pranë gardhit të tij, 28-vjeçarin Lefter Yzeiri pasi mendoi se ai kishte lidhje për qëllime jo të ndershme me të motrën. Në ngjarje u përfshinë nëna dhe e motra e tij 21-vjeçare. Në gjaknxehtësi e sipër Bedriu vrau edhe motrën e tij M.Çala dhe plagosi të ëmën. Megjithë përpjekjet për të falur gjakun, babai i viktimës, Nezir Yzeiri, nuk e pranoi pajtimin dhe nga ajo ditë nisi kalvari i gjatë i hasmërisë mes dy fiseve nga fshati Rërëz i Beratit, konflikt që sipas policisë ka marrë 17 jetë njerëzish.

4 dhjetor 2012 (gazeta-Shqip.com)