Kryesoret Eksperti amerikan: Armët kimike i merr Shqipëria, vendimi të premten

Eksperti amerikan: Armët kimike i merr Shqipëria, vendimi të premten

42
11
SHPËRNDAJE

paul walkerVendimi për t’i asgjësuar armët kimike siriane në Shqipëri tashmë është marrë dhe ai të do të bëhet i ditur ditën e premte.

Lajmi është bërë me dije nga drejtori i programit të ‘Green Cros Internacional’, Paul Walker i cili në një intervistë për Al Jazeerën ka shprehur gjithashtu skepticizmin e tij se pse për një proces kaq kompleks dhe të vështirë u zgjodh në vend i vogël si Shqipëria. Kjo, sipas tij ka ndodhur edhe për faktin se Shqipëria ka treguar menjëherë gatishmërinë për ta marrë përsipër këtë proces kur është pyetur nga SHBA dhe Rusia. Ndërkohë, ai ka nënvizuar se gjëja më e rëndësishme në këtë moment është që ky proces të jetë i sigurt.

“Këtë pyetje bëra edhe unë para pak javësh. Kush e kishte menduar Shqipërinë? Ky vend ka pasur një proces të mëparshëm të shkatërrimit të armëve kimike. Por gjëja më e rëndësishme është që kudo që të bëhet ky proces të jetë i sigurt”, ka thënë Walker.

13 nëntor 2013 (gazeta-Shqip.com)

 

 • Atdhetarja

  KJO ESHTE E PAPRANUESHME!! “ATA” paskan vendosur ??!! Po cfare beni SHQIPETARE?? Zgjohuni dhe mbrojeni JETEN !! Zgjohuni dhe mbroni FEMIJET tuaj!! VENDOSIM NE !! Te zgjohen INTELEKTUALET, GAZETARET, ARTISTET, STUDENTET.. Askush nuk mund ti shmanget REZISTENCES POPULLORE..

 • studentja

  Eshte nje moment JETE a VDEKJE
  Shqipetare COHUNI dhe vendosni per Fatin tuaj.
  Jam shume e shqetesuar per pa-pjekurine e politikaneve dhe pasivitetin e Shqiptareve.
  POPULL ZGJOHU
  Zhgenjimi me i madha nga Rilindja.

  • miri

   Po Si nuk doli nje politikan njerzor qe ta drejtoj ket vend mor burr..do vi dita te themi,mallkuar qoft dita qe Linda shqiptar.turp

 • nastradini

  VETEM VETVRASJA I KA MBETUR EDVIN RAMES NESE KJO BEHET REALITET.

  Qe te shpetoje Shqypnine dhe shqyptaret te jusfifikohen para Botes se fajin e ka pasur nje kryeminister totalisht i cmendur dhe vendimi eshte marre ne gjendje jo stabile nervore. Me kete mareveshje te turpit dhe rezilit Edvin Rama ka per te mbetur ne histori si kryeministri me budalla dhe i pacipe qe i shiti bythen me servilizem te papare Aleatit Strategjik kur ai s’ja kishte kerkuar fare kete gje. Breza te tere shqyptaresh do te denojne kete akt te turpshem te tij dhe te lakejve socialiste qe ka mbledhur rreth vetes per te qeverisur si Enver Hoxha mbi nje popull dhe toke te helmuar perjetesisht nga LHL-te e llahtarshme te Asadit.

 • ALBANO

  rama do tju veje nje bombe ne duart e shqiptareve ;;; po qe se fleni gjume femijet tuaj do tju mallkaojne 1000 vjet se do kete semundje dhe te vdekur se kacabuj ;:::: RAMA NUK ISHTE NE GJENDJE TE NXIRRTE 5 VETA NGA MINIERA KUR U BLLOKUAN DHE KA MUNDESINE TE SHKATERROJE ARMET E SIRISE ?TURP QE JAM SHQIPTAR … MOS E LENI NJE HAJDUT QE KA MARRE LEKE NGA RUSSIA DHE AMERIKA TA SHKATERROI SHQIPERINE ?? ZOTI JU MALLKOFTE GJITHE JETEN PO QE SE E LENI ..

 • historia

  NDOTJA JONE SHPIRTERORE.

  Shqiperia ka shekuj qe trasmeton ndotjet e saj shpirterore brez pas brezi,duke na sjelle sot nje brez shqiptaresh qe vetevriten,vrasin,vjedhin,percajne njeri tjetrin, s’dijne c’do te thote drejtesi, dhe shtet ligjor. Kjo eshte ndotja me e ndyre ngaqe ende s’e kane kuptuar sa mjerim,varferi,percarje, ka sjelle dhe vazhdonte sjelle ky fakt.
  Nga kjo ndotje vijne gjithe ndotjet e tjera edhe kjo kimikja,

 • Besi

  Nese ky lajm eshte i vertete ateher ne kemi klasen politike me te degjeneruar qe ka pas ndonjeher rruzulli tokesor. Po si mor legena(per te mos thene ndonje fjale tjeter) merrni nje vendim kaq te rrezikshem pa u menduar fare. O POPULL SHQIPNIA NOTON NE UJE. dmth edhe ne maje te KORABIT po bere shpim del uje. Do helmatiset gjithcka.per 500 vjet sdo pime me uje qezme edhe per tu lare do duhet shume kohe. Se kuptoj kaq te pa fetyre te jen valle. Kjo eshte shfaqja me demonstrative e konsensusit qe egziston pas perdeve ndermjet aktoreve politik. Nuk degjuam askend te na shpjegoje po lere me ta kundershtoj kete gje. Zot fali se sdin ca bajn. jo jo . Zot hiqi toket te gjith klasen politike se na flliqen

 • ra ta si

  Hallall bre burra qe po ju dhimbset kaq vone shqypnija.Kjo proteste eshte thjesht nje ndalese per te marre pak fryme opozita e shpartalluar.Nuk besoj se ujku pasi e nderron qimen e harroka kaq shpejt zakonin.

 • Jetoni nga Prishtina, Suedi.

  VENDIMI PER SHKATRRIM TE ARMEVE KIMIKE DO TE ISHTE FATAL PER POPULLIN SHQIPTAR DHE TERE NATYREN SHQIPTARE, SA QE MADJE EDHE VENDET FQINJE TE SHQIPERISE (GREQIA, MAQEDONIA) JANE ALARMUAR NGA PARALAJMERIMET E MEDIAVE DHE QEVERIS PER SHKATRRIM TE KETYRE ARMEVE NE TOKEN SHQIPTARE, KJO TREGON QART PER RREZIKUN E KETYRE ARMEVE. PASOJAT QE SHKAKTOHEN NGA KETO ARME JANE TE MEDHA DHE KANCEROGJENE PRA ZHDUKESE PER POPULLATEN (FATALE) DHE JO VETEM PER GJENERATAT E SOTME POR EDHE PER GJENERATAT E ARDHSHME NDOSHTA ME MIJRA VJET NE TE ARDHMEN DO TE MBESIN PASOJAT E NDOTJES NGA KETO ARME. DHE SIGURISHT QE NUK ESHTE ZGJEDHUR NGA E GJITHE BOTA SHQIPERIA, SI SHTETI ME I VARFER DHE ME I KORRUPTUAR I KONTINENTIT TE VJETER, POR NGA MOS BRENGOSJA E AMERIKES DHE RUSISE PER NJE POPULLAT 3.4 MILIONESH DHE DUKE PAS PARASYSH VLERAT SI POPULL I VARFER DHE PA VLERA ATEHER EDHE ME SHUME NGRITET DYSHIMI SE ATA NUK BRENGOSEN FARE PER FATIN E KETIJ POPULLI TE VOGEL BALLKANIK E EDHE ASHTU PA VLERA, EDHE NESE RREZIKOHET ZHDUKJA E TIJ, SIGURISHT QE BUKURIT NATYRORE TE SHQIPERISE I KANE ZILI PER TI ZAPTUAR SHUME VENDE. KETO JANE VETEM DISA NGA QELLIMET, DHE DYSHIMET E FUQISHME SE SHQIPERIA NUK ESHTE ZGJEDHUR RASTESISHT DERISA KA ME QINDRA VENDE TJERA SHUME ME TE FUQISHME DHE ME KUSHTE SHUME ME TE AVANCUARA PER SHKATRRIM TE ARMEVE TE TILLA, SIGURISHT PERGJIGJA ESHTE RREZIKU I PERGJITHSHEM SHENDETSOR PER POPULLATEN, DHE KY RREZIK ME SE PAKU ANASHKALOHET KUR ESHTE NE PYETJE POPULLI SHQIPTAR I CILI KA ARMIQ TE SHUMTE.

 • kapuqi

  po mundohen qe shqiperine ta bejne konteijner nderkombtar plehrash dhe armesh kimike, turpi i mbulofte ata qe pranojne nje vetvrasje te keti populli,pse rusia nuk e qon ne siberi ku ka mijra km te pa banuara por dojne ta asgjesojne nje grusht shqiperi, jan ne pyyetje 600 kamion me arme kimike, pr jan 600 kamion me arme kimike qe ju duhet deri ne 10 vite pwer asgjesim , po nqs sherbime sekrete armiqsore serrbo ruso greke e sulmojne ne cak te tille dmth zhdukje e shqipetareve,

 • erion

  kush jeni ju qe vendosni apo keni gjrtur nje psikoppat si ramma por shqiperia eshte e shqiptareve dhe jo e rames e rilindjes te cmendur popullite vendosi our do te vdesi dhe jo rama ::::mos lejoni keto shkerdhata ta bejne shqiperine si bagdati per te mbushur xhepat me dollare