Extra Kuriozitete Zbulohet objekti në hapësirë, mund të zgjidhë misterin e jetës në Tokë

Zbulohet objekti në hapësirë, mund të zgjidhë misterin e jetës në Tokë

3201
0
SHPËRNDAJE

Astronomët në Gjermani mund të zgjidhin misterin më të madh të historisë, atë të krijimit të jetës në tokë. Në hapësirë është zbuluar  një objekt gjigant, i ngjashëm me kometën, që  përmban elementët themelorë të jetës, ujin, nitrogjenin, karbonin, oksigjenin dhe sulfurin. Objekti u pikas pranë një ylli të djegur, rreth 170 vite dritë larg Tokës.

Sipas shkencëtarëve ai është i ngjashëm me kometën e famshme Halley, por afërsisht 100 mijë herë më i madh dhe përmban më shumë ujë. Kreu i grupit të shkencëtarëve që zbuluan objektin gjigant, bëri të ditur se “vëllai i madh” i kometës Halley, siç është pagëzuar zbulimi i fundit, është i pasur kryesisht me nitrogjen.

11 shkurt 2017 (gazeta-Shqip.com)