Extra Kuriozitete Rusi, “Kallashnikovi” ofron punë pas numrit të lartë të kërkesave

Rusi, “Kallashnikovi” ofron punë pas numrit të lartë të kërkesave

1730
0
SHPËRNDAJE

Një sektor që sot vuan nga kërkesat e tepërta? Ai i armëve. “Kallashnikov”, kompania ruse që prodhon modelin Ak-47, ka njoftuar se ka ndër mend të shtojë personelin e saj me 30% të forcës për shkak se numri aktual i punonjësve nuk mund të përballojë dot ngarkesën dhe kërkesat e larta për prodhimin e armës më të njohur në botë. Zyra e kompanisë moskovite, ka njoftuar se ka ndër mend të krijojë 1.700 vende të reja pune këtë vit.

“Në vijimësi të rritjes së volumit të prodhimit, që është mbështetur nga shtimi i numrit të kërkesave nga jashtë, është vendosur të shtohet numri i punonjësve”, – ka shpjeguar Alexey Krivoruchko, administrator i deleguar i “Kallashnikov Group”.

“Sfidat që kemi përpara, është numri i lartë i porosive. Për t’i plotësuar këto kërkesa, deri në prill 2017, prodhimi do të organizohet në tre turne”, – shton ai. Profilet e kërkesave janë nga më të ndryshmet: nga teknikët, deri te inxhinierët projektues.

12 shkurt 2017 (gazeta-Shqip.com)