Botë Kim Jong-nam dyshohet se është vrarë nga vëllai i tij

Kim Jong-nam dyshohet se është vrarë nga vëllai i tij

1001
SHPËRNDAJE

Vëllai i Kim Jong-un u vra vetëm për 5 sekonda nga një skuadër e përgatitur dhe pas kësaj besohet se është lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Hetuesit në Malajzi ende janë duke grumbulluar detaje për çështjen e vrasjes së Kim Jong-nam.

Sipas  New Straits Times, vrasëset ishin duke e ndjekur Jong-nam përpara se të vepronin. Për 5 sekonda, një nga sulmueset e hutoi atë, ndërkohë që tjetra erdhi nga pasi dhe i vendosi në qafë një lak dhe më pasi nxorën nga kutia një substancë kimike që ia hodhën në kokë e fytyrë.

Burimet e shtetit fqinj të Koresë së Veriut, pohojnë se vdekja mund të jetë urdhëruar direkt nga diktatori Kim Jong-un, që është edhe vëllai i viktimës.

17 shkurt 2017 (gazeta-Shqip.com)