Rajon Dita e 17-të, serbët vazhdojnë protestat kundër partisë në pushtet

Dita e 17-të, serbët vazhdojnë protestat kundër partisë në pushtet

129
0
SHPËRNDAJE

Pavarësisht shiut dhe motit të ftohtë, disa qindra njerëz morën pjesë në protestën në Beograd të mërkurën në mbrëmje. Ishte kjo dita e 17-të e demonstratave kundër partisë në pushtet.

Demonstratat kundër, siç thuhet, “diktaturës”, kanë nisur në Beograd dhe qytete të tjera të Serbisë më 3 prill, një ditë pasi kryeministri Aleksandar Vuçiç fitoi zgjedhjet presidenciale.

Protestuesit thanë se kërkojnë lirinë e medias, shkarkimin e “elitës politike” të udhëhequr nga Vuçiç, heqjen e “të gjithë zyrtarëve të korruptuar”, si dhe zgjedhje “të drejta dhe të lira”.

Ndërsa protesta përfundoi para Parlamentit serb, organizatorët njoftuan se ajo do të rifillojë mbrëmjen e sotme.

20 prill 2017 (gazeta-Shqip.com)