Extra Kuriozitete Sa gota ujë duhet të pimë në ditë

Sa gota ujë duhet të pimë në ditë

1502
SHPËRNDAJE

Pirja e mjaftueshme e ujit mund të shërojë çdo lloj sëmundjeje. Por një pjesë e mirë e njerëzve nuk pinë mjaftueshëm. Një qendër për kërkime mjekësore në Minesota zbulon se meshkujt duhet të pinë mesatarisht 13 gota ujë në ditë, ndërsa femrat duhet të konsumojnë 9 të tilla.

Por trupi i njeriut ndryshon edhe gjatë aktivitetit ditor. Nëse keni bërë ushtrime fizike, sasia që duhet të konsumoni duhet të rritet. Gjithashtu nëse keni konsumuar fruta me përmbajtje uji, si shalqiri apo pjepri, mund të ndihmojë të nxirrni jashtë toksinat nga trupi juaj. Nëse keni pirë ujë të mjaftueshëm gjatë gjithë ditës, urina juaj duhet të ketë një ngjyrë shumë e zbehtë dhe jo të verdhë të thellë.19 qershor (gazeta-Shqip.com)