Politikë Qarku Tiranë, numërohen 66 kuti, ja si ndahen mandatet

Qarku Tiranë, numërohen 66 kuti, ja si ndahen mandatet

1089
SHPËRNDAJE

Në Tiranë ka përfunduar numërimi i 66 kutive nga 1198 të tilla dhe nga shifrat e deritanishme Partia Socialiste është kryesuese me 46.48% të votave.

PD vjen e dyta me 30.01% të votave. LSI renditet e treta me 13.76% të votave. Në vend të katërt është PDIU me 3.8% të votave. Ndërsa LIBRA renditet e pesta me 2.86% të votave.

Në Tiranë ndahen 34 mandate deputetësh dhe në bazë këtyre rezultateve, projeksioni për ndarjen e mandateve është ky: PS 17 mandate; PD 11 mandate; LSI 5 mandate; PDIU 1 mandat;

26 qershor (gazeta-Shqip.com)