Botë Pas SHBA, edhe Izraeli largohet nga UNESCO

Pas SHBA, edhe Izraeli largohet nga UNESCO

260
SHPËRNDAJE

Izraeli i bashkohet Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke u tërhequr nga Organizata botërore kulturore UNESCO, pasi zyrtarët amerikanë e kanë akuzuar UNESCO se ka qëndrime anti-izraelite

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu e cilësoi të drejtë dhe të guximshëm vendimin e SHBA për tu tërhequr nga UNESCO
UNESCO është e njohur për përcaktimin e vendeve të trashëgimisë botërore kulturore si Palmira e Sirisë dhe Grand Canyon i SHBA.

Kreu i UNESCO, Irina Bokova më herët shprehu keqardhjen e thellë për tërheqjen e SHBA-së nga organizata.

12 tetor 2017 (gazeta-Shqip.com)