Botë Turqi, përmbyset autobusi, 9 të vdekur dhe 38 të plagosur

Turqi, përmbyset autobusi, 9 të vdekur dhe 38 të plagosur

77
SHPËRNDAJE

Nëntë shtetas irakenë mbetën të vdekur dhe 38 të tjerë të plagosur në një aksident rrugor në juglindje të Turqisë.

Viktimat dhe të plagosurit ishin udhëtarë në një autobus që u përmbys në krahinën juglindore të Şërrnak, raporton Agjencia e lajmeve Doğan.

Aksidenti ndodhi në rrethin Silopi të Şırnak. Autobusi thuhet se mbante turkmenët e Irakut, të cilët kishin ikur nga Iraku i shkatërruar nga lufta në Turqi dhe po ktheheshin në vendin e tyre. Tre nga viktimat ishin fëmijë.

Autobusi, i cili kishte targa të huaja, njoftohet se ra në autostradën Silopi-Habur. Ekipet e shërbimit emergjent u dërguan në zonë dhe udhëtarët e plagosur u dërguan në spitalet shtetërore Silopi dhe Cizre për trajtim.

Guvernatori i Sirisë Mehmet Akta shkoi në Silopi për të parë nga afër aksidentin, duke shprehur ngushëllimet e tij për ata që u vranë.

“Tre nga fëmijët ishin në mesin e nëntë njerëzve të vrarë dhe 38 të tjerë u plagosën. Të gjithë ata që humbën jetën ishin Turkmenët irakianë”, tha Aktaş.

Ai gjithashtu deklaroi se dy oficerë policie turq, të cilët ishin në detyrë për të çuar Turkmenët iraken në Telafar të Irakut, ishin midis udhëtarëve të plagosur.

12 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)