Aktualitet WP: Kafeneja shqiptare i përgjigjet vulgaritetit të Trump-it, kafe falas për emigrantët

WP: Kafeneja shqiptare i përgjigjet vulgaritetit të Trump-it, kafe falas për emigrantët

253
SHPËRNDAJE

Një kafene e drejtuar nga emigrantë shqiptarë në qendër të qytetit të Uashingtonit po ofron kafe falas për Haitianët, Salvadoranët dhe Afrikanët, vetëm një ditë pasi presidenti Trump ngriti pyetjen se përse SHBA duhet të pranojnë emigrantë nga “vendet e pista”.

“Emigrantët po vijnë këtu dhe shtojnë diversitetin që e bën Amerikën atë që është”, tha Gjergj Dollani, një emigrant 40-vjeçar shqiptar dhe pronar i Cafe Chocolat, i cili u hap katër muaj më parë në bllokun 1400 të H Street NË. “Unë besoj te Amerika.”

Dollani tha se ai erdhi në Shtetet e Bashkuara në 1994 si pjesë e programit të lotarisë së Kartave të Gjelbra, kur Shqipëria po luftonte pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Ai mori një MBA nga Universiteti i Illinois në Urbana-Champaign dhe u bë një chocolatier, që jetonte në Francë për një vit për të mësuar biznesin.

“Prindërit e mi donin një jetë më të mirë dhe morën rrezikun e kalimit të Atlantikut”, tha ai. “Kjo është shtëpia jonë tani. Unë kam kaluar më shumë nga jeta ime këtu se sa në Shqipëri”.

Duke vënë në dukje se emigrantët krijojnë vende pune, Dollani paraqiti shembullin A: Punonjësi i tij, Marco Santos, i cili tha se ishte një 23-vjeçar i ardhur nga Hondurasi, babai i të cilit e solli atë në Amerikë kur ishte 5 vjeç. Administrata Trump dëshiron t’i japë fund DACA-së, duke këmbëngulur se Kongresi duhet të gjejë një zgjidhje. Një gjykatë federale lëshoi ​​një urdhër që nuk lejon administratën të heqë dorë nga lejet e punës të atyre që njihen si “ëndërrimtarë”. “Babai im më solli këtu për të pasur shansin më të mirë”, tha Santos.

Të paktën një haitian kishte marrë Cafe Chocolat në ofertën e tij, tha Dollani.

Dollani gjithashtu tha se, vetëm pak ditë më parë, dyqani kishte Çokollatën Askanya, e cila e quan veten “kompania e parë dhe e vetme e çokollatës së Bean-to-Bar” të Haitit.

13 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)