Botë Koalicioni në Gjermani, Martin Schulz dorëhiqet si udhëheqës i SPD

Koalicioni në Gjermani, Martin Schulz dorëhiqet si udhëheqës i SPD

79
SHPËRNDAJE

Kreu i Social Demokratëve të Gjermanisë (SPD), Martin Schulz, ka dhënë dorëheqjen për të lehtësuar përgatitjet për një qeveri koalicioni me konservatorët e kancelares Angela Merkel.

“Me dorëheqjen time nga detyra dhe me vendimin për të mos marrë pjesë në qeveri, unë dua të sjell debatin në personelin e SPD. Kështu anëtarët të mund të përqëndrohen te marrëveshja e koalicionit “, u tha gazetarëve Schulz.

Ish-ministri i Punës dhe kreu aktual i grupit parlamentar të PSD-së Andrea Nahles u propozua për të marrë vendin e tij në një vendim unanim nga udhëheqësit e SPD-së, tha Schulz.

Burimet e SPD thonë se kryebashkiaku i Hamburgut Olaf Scholz do të jetë udhëheqës i përkohshëm.

Martin Schulz dha dorëheqjen duke thënë se donte t’i jepte fund debatit të personelit të SPD-së.

SPD ka rënë dakord mbi një projekt për qeverinë e koalicionit me Kristian Demokratët e Merkel (CDU) dhe aleatët e saj të Bavarisë CSU.

Anëtarët e SPD do të votojnë mbi marrëveshjen e koalicionit muajin e ardhshëm – rezultati pritet më 4 mars. SPD e qendrës së majtë pritet të drejtojë gjashtë ministri, duke përfshirë financat dhe çështjet e jashtme.

Schulz, ish-president i Parlamentit Europian, ka thënë se nuk do të shërbejë si ministër i jashtëm. Ai është përballur me kritika të forta brenda SPD-së.

Ka pasur më shumë se katër muaj negociata koalicioni, që nga zgjedhjet në shtator, një rekord në Gjermaninë e pas luftës.

Një zbulim i fundit u njoftua përfundimisht javën e shkuar, me lëshime të mëdha që i janë bërë SPD-së. Shumë nga SPD-ja kanë frikë se ri-hyrja në një koalicion me CDU / CSU mund të dëmtojë partinë në afat të gjatë.

SPD-ja dhe CDU-ja kanë pasur rezultatet e tyre më të këqija për dekada të tëra në zgjedhje, të cilat në momentin e parë e katapultuan alternativën për Gjermaninë (AfD) në parlament, me 94 vende.

13 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)