Botë Mediat izraelite: Policia do padisë kryeministrin Netanjahu për korrupsion

Mediat izraelite: Policia do padisë kryeministrin Netanjahu për korrupsion

71
SHPËRNDAJE

Policia izraelite do të rekomandojë që kryeministri Benjamin Netanjahu të akuzohet për rastet e dyshuara të ryshfetit, raportojnë media e vendit.

Policia e pyeti Netanjahu si pjesë e një hetimi mbi akuzat e  korrupsionit muajin e kaluar. Në atë kohë, ai tha: “Asgjë nuk do të ndodhë, sepse nuk ka asgjë.”

Mediat izraelite thonë se policia do të njoftojë se ka prova të mjaftueshme për të paditur Netanyahun për ryshfet dhe shkelje të besimit në dy raste të veçanta.

Një rast përqendrohet në një pohim se Netanjahu i kërkoi botuesit të një gazete izraelite për mbulim pozitiv në shkëmbim të ndihmës për goditje të një botuesi rival.

Rasti i dytë përqendrohet në pohimin se Netanjahu, kryeministri izraelit që nga viti 2009, ka marrë më shumë se 100,000 dollarë dhurata nga manjati i Hollivudit Arnon Milchan dhe mbështetës të tjerë.

Një vendim përfundimtar nëse Netanyahu duhet të përballet me akuza do të zbresë në zyrën e prokurorit të përgjithshëm.

Ministri i Drejtësisë Ayelet Shaked tha se çdo kryeministër që është akuzuar nuk duhet të jetë i detyruar të japë dorëheqjen.

13 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)