Extra Kuriozitete Mbeti 1 vit pa fytyrë, francezit i transplantohet fytyra e 3-të (Video)

Mbeti 1 vit pa fytyrë, francezit i transplantohet fytyra e 3-të (Video)

183
SHPËRNDAJE

Personi i parë në botë i cili kishte kryer dy transplanto të fytyrës thotë se po ndjehet mirë, tre muaj pas operacionit të tij të fundit. Jérôme Hamon e hoqi fytyrën e parë të transplantuar vitin e kaluar pas shenjave refuzuese pas një trajtimi me një antibiotik të papajtueshëm gjatë një ftohjeje.

43 vjeçari mbeti në një spital në Paris pa një fytyrë për dy muaj, ndërsa u kërkua një donator i pajtueshëm. Ai tha: “Fytyra e parë që pranova menjëherë, këtë herë është e duhura.”

Hamon vuan nga neurofibromatoza e tipit 1, një gjendje gjenetike që shkaktoi tumore të rënda në fytyrën e tij. Transplantimi i tij i parë, në vitin 2010, ishte një sukses, por ai u prek nga një i ftohtë i zakonshëm në vitin 2015 dhe iu dha antibiotik. Droga ishte e papërputhshme me trajtimin imunosupresiv që ai kishte për të parandaluar një refuzim të materialit të transplantuar.

Shenjat e para të refuzimit erdhën në vitin 2016 dhe nëntorin e kaluar, fytyra, që vuante nga nekroza, duhej të hiqej. Hamon jetoi pa fytyrë në një dhomë në spitalin Georges-Pompidou në Paris pa qenë në gjendje të shihte, fliste ose dëgjonte deri në janar, kur u gjet një dhurues i fytyrës dhe u krye transplantimi i dytë.

Për të shmangur refuzimin e mëtejshëm, zoti Hamon – i quajtur “njeriu me tre fytyra” nga mediat franceze, kishte trajtim të veçantë për të pastruar gjakun përpara transplantit. Fytyra e tij e re mbetet e qetë dhe e palëvizshme, dhe kafka, lëkura dhe tiparet e tij ende nuk janë në linjë. Por ai është pozitiv për rimëkëmbjen e tij.

“Nëse nuk do e kisha pranuar këtë fytyrë të re do të ishte e tmerrshme … Është një çështje e identitetit … Por këtu jemi, është mirë, unë jam unë,” i tha ai agjencisë së lajmeve AFP nga spitali, ku ai ende po shërohet .

“Unë jam 43 vjeç dhe donatori ishte 22 vjeç kështu që unë jam 22 vjeç”, tha ai për televizionin francez.

Operacioni i orëve të gjata u udhëhoq nga Prof Laurent Lantieri, një specialist i transplantimeve me dorë dhe fytyrave. “Sot, ne e dimë se një transplantim i dyfishtë është i mundshëm, nuk është më në fushën e kërkimit,” i tha ai gazetës Le Parisien.

Transplantimi i parë i fytyrës u krye në vitin 2005 në Francën veriore. Që atëherë, rreth 40 veprime janë kryer në të gjithë botën.

17 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)