Botë U kap si terrorist, i riu anglez në gjykatë: Shpresoja të vrisja...

U kap si terrorist, i riu anglez në gjykatë: Shpresoja të vrisja 100 persona!

293
SHPËRNDAJE

Lewis Ludlow, një britanik 26-vjeçar i cili është konvertuar në Islam, i rrëfeu gjykatësve se kishte planifikuar një seri veprimesh terroriste xhihadiste në Londër.

Qëllimi i tij ishte që të sulmonte turmat në Oxford Street teksa do të ngiste një kamion.

“Shpresoja të vrisja 100 persona”, tha ai.

Një zëdhënës i CPS tha se ai ishte nën 24 orë të mbikëqyrjes policore. Ludlow, nga Rochester, Kent u pikas nga policia në vitin 2010 kur mori pjesë në një demonstrim të udhëhequr nga predikuesi radikal Anjem Choudary dhe grupi i tij i ndaluar Al-Muhajiroun.

Kur Ludlow u arrestua në vitin 2015, materiali i grupit të Shtetit Islamik u gjet në pajisjet e tij elektronike, por nuk u ndërmor asnjë veprim i mëtejshëm. Ai kishte qenë gjithashtu në kontakt me Junaid Hussain, një luftëtar i ISIS nga Britania e Madhe, i cili u vra me dronë në vitin 2016, tha prokuroria.

Policia vërejti gjithashtu Ludlow në demonstratat e grupit Al-Muhajiroun, ku u pa me të, ose afër tij, Anjem Choudary dhe vrasësi i Lee Rigby, Michael Adebowale. Në janar, Ludlow bleu një biletë për të fluturuar në Filipine, por ai u ndalua në aeroport dhe pasaporta e tij u bllokua.

Ai pretendoi se po shkonte atje si një turist i seksit, por u gjet që kishte qenë në komunikim me një burrë të quajtur Abu Yaqeen në një zonë me një prani të rëndësishme të ISIS.

Në mars, Ludlow i dërgoi paratë përmes PayPal dhe krijoi llogarinë e Facebook Antique Collections, të cilën ai supozohej se e kishte përdorur si një front për të dërguar para në Azinë juglindore për terrorizëm.

Prokuroria e akuzon atë se ka menduar për të sulmuar gjithashtu muzeun e Madame Tussaud dhe katedralen e Shën Palit.

10 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)