Botë Britania ndizet nga protestat, kërkohet votim i dytë për të ‘vulosur’ Brexit

Britania ndizet nga protestat, kërkohet votim i dytë për të ‘vulosur’ Brexit

561
SHPËRNDAJE

Mbështetësit për një referendum të dytë për Brexit do të zhvillojnë sot të parën nga një seri ngjarjesh jashtë Londrës, në përpjekje për të mobilizuar mbështetjen popullore për planin përtej kryeqytetit britanik, ku janë zhvilluar disa herë tubime të ngjashme.

Deputetja konservatore Sarah Wollaston, kreu i Lib Dem, Sir Vince Cable dhe Stephen Doughty i Laburistëve do të drejtojnë një tubim në Colston Hall në Bristol. Ky tubim i organizuar nga fushata e votimit të popullit, do të pasohet nga ngjarje të ngjashme në Edinburg, Newcastle, Kembrixh dhe Cardiff përpara se të kulmojë me marshime për të përkuar me konferencën e Partisë Laburiste në Liverpool dhe konferencën konservatore në Birmingham.

Një mjek lokal dhe një kopshtar 20-vjeçar do të jenë mes atyre që do të flasin në Bristol, pasi organizatorët përpiqen të tregojnë se ata që janë në favor të Britanisë për qëndrimin në Bashkimin Evropian nuk përfaqësojnë më themelin – një akuzë elitiste që u përdor me sukses nga Brexiters gjatë fushatës së referendumit.

Një burim në fushatën e votimit të popullit tha se organizata donte të përpiqej ti “jepte zërin miliona njerëz që mendojnë se krijimi ka vidhosur Brexit gjatë dy viteve të fundit”.

Megjithatë, ka pasur një rigjallërim të aktiviteteve nga aktivistët e vështirë të Brexit nga Konservatorët, të cilët janë të pakënaqur me propozimet e kompromisit të Theresa May, sipas të cilës Mbretëria e Bashkuar do të ndante një rregullore të përbashkët rregullative me BE-në mbi ushqimin dhe mallrat pas largimit nga BE.

Një fushatë e re online, “Stand Up 4 Brexit”, ku mbështetësit thonë se është në favor të një Brexit të pastër, është rritur me shpejtësi në mbështetje gjatë javës së kaluar, duke fituar miratimin e deputetëve pro-Brexit si Priti Patel dhe Ben Bradley.
Paul Everitt-Clay, një aktivist i Konservatorëve, tha: “Ne po inkurajojmë njerëzit që të flasin dhe të refuzojnë planet e Parlamentit. Ato përbëjnë heqjen e secilës prej linjave të kuqe të bisedimeve të Theresa May, sepse ne do të bëjmë pagesa të vazhdueshme për BE-në, ende do të jemi të lidhur me rregullat e saj dhe lëvizja e lirë do të rifillojë me një emër tjetër”.

11 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)