Kryesoret Dënohet me 18 vjet burg ish-ministri i Brendshëm i Maqedonisë Veriore

Dënohet me 18 vjet burg ish-ministri i Brendshëm i Maqedonisë Veriore

810
SHPËRNDAJE

Ish-ministri i brendshëm i Maqedonisë Veriore Mitko Chavkov , u dënua me 18 vjet burg të premten për pjesën e tij në orkestrimin e një sulmi ndaj parlamentit në 2017.

Bëhet fjalë për ngjarjen e  27 prillit 2017, kur rreth 100 demonstrues nacionalistë, duke përfshirë edhe burrat e maskuar, sulmuan asamblenë e Shkupit në kulmin e një krize politike paszgjedhore.

Disa ligjvënës u rrahën, përfshi këtu kreun socialdemokrat Zoran Zaev, i cili më pas u bë kryeministër dhe të kaloi marrëveshjen historike të emrit me Greqinë që shtoi “Veriun” për emrin e ish-Maqedonisë, duke i dhënë fund një mosmarrëveshje afatgjatë.

Një gjykatë në Shkup të premten dënoi 16 të pandehurit, duke përfshirë disa oficerë policie, duke u dhënë atyre kushte burgimi duke filluar nga shtatë deri në 18 vjet për “rrezikimin terrorist të rendit dhe sigurisë kushtetuese”. Dënimi më i gjatë i është dhënë ish-ministrit të brendshëm dhe shefit të zyrës së sigurimit publik, Mitko Chavkov.

http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/imgad.gif

“Ngjarjet u transmetuan drejtpërdrejtë dhe qytetarët i shikuan imazhet r tmerrshme me deputë të gjakosur dhe gazetarë që ishin nën sulm; gjë që padyshim shkaktoi pasiguri dhe frikë”, tha gjyqtari Dobrila Kacarska.

Pesëmbëdhjetë të tjerë të akuzuar fillimisht u falën më parë nga një ligj i amnistisë i miratuar nga qeveria e Zaevit. Një i pandehur u lirua gjithashtu të premten.

Të falurit përfshinë pesë deputetë nga partia opozitare VRMO-DPMNE, të cilët ishin çelësi për kalimin e marrëveshjes kontestuese të emrit, i cili hyri në fuqi muajin e kaluar. Sulmi ndaj parlamentit vijoi me protesta nga nacionalistët kundër marrëveshjes së  koalicioni midis Social Demokratëve të Zaevit dhe partive etnike shqiptare të pakicës.

Aleanca përfundimisht e përmbysi partinë e ish kryeministrit Nikola Gruevski, i cili kishte mbajtur pushtetin për gati një dekadë. Në nëntor 2018, Gruevski iku në Hungari për t’i shpëtuar një dënimi dyvjeçar. Autoritetet e Maqedonisë Veriore muajin e shkuar thanë se Gruevski dhe disa zyrtarë të lartë të lartë janë duke u hetuar për dyshimin për komplotimin e sulmit të parlamentit.