Kërko

aurenc bebja - rezultatet e kërkimit

Nëse nuk jeni të kënaqur me rezultatet, bëni një tjetër kërkim

Vrasja e ish-kryeministrit shqiptar, për motive hakmarrjeje

Nga: Aurenc Bebja  “Le Matin” ka botuar, të martën e 15 gushtit 1933, në faqen n°3, një shkrim që pasqyron vrasjen e Hasan Prishtinës në...

Ahmet Zogu, njofton në Asamble disa traktate tregtare me vende të...

Nga: Aurenc Bebja “Le Matin” ka botuar, të shtunën e 17 shtatorit 1927, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me sqarimet e mbretit Zog...

Mbretëresha Geraldinë sëmuret rëndë, ndihmohet nga gjinekologu grek

Nga Aurenc Bebja “Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 12 prillit 1939, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me gjendjen shëndetësore të mbretëreshës Geraldinë,...

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte...

Revista franceze “L’Escargot : campeurs du Touring-club de France” ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938 eksperencën e një shtetasi francez në kampingun e...

Intervista ekskluzive e Mbretëreshës Geraldinë për Paris-Midi (1938)

Nga Aurenc Bebja “Paris-Midi” ka botuar, të martën e 26 prillit 1938, në ballinë, intervistën ekskluzive të korrespondentit të saj me mbretëreshën e ardhshme të...

Mbreti Zog, pasardhës i Skënderbeut dhe shpëtimtar i atdheut

Aurenc Bebja “Paris-Midi” ka botuar, të enjten e 27 qershorit 1935, në faqen n°5, shkrimin e gazetarit të “Le Petit Journal”, Roger Crouquet, dedikuar Mbretit...

Si e hoqën gratë shqiptare ferexhenë? Ja si raporton gazetari francez…

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar, të mërkurën e 31 marsit 1937, në faqen nr.3, një shkrim në lidhje me vendimin historik të Mbretit Zog...

Princesha Maxhide, ajo që udhëhoqi revolucionin kundër ferexhesë

Ajo duket e buzëqeshur, veshur me një fustan të lehtë mëndafshi të gjatë. Eshtë princesha Maxhide, një prej motrave më të përfolura të mbretit...

Portrete të Ali Pashë Tepelenës në shekullin XIX (FOTO)

Portretet në vijim janë realizuar gjatë shekullit të XIX-të. Ato i dedikohen Ali Pashë Tepelenës (1744 – 1822), ose siç njihej ndryshe në shoqëritë...

Francë, “Rruga e Shqiptarëve” dhe çlirimi i qytetit Orleans në 1429-ën

Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për marrëdhëniet mes popullit shqiptar dhe atij francez...

Dy fotografi të rralla të Pallatit Mbretëror të Zogut

“Paris-soir”, ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut, i shkatërruar nga “populli”, të cilat,...

MEDALJA E SKËNDERBEUT QË U PËRDOR SI SIMBOL NË PULLËN E...

(Një vështrim me karakter studimor numizmatik) Bajram Peçi Tej reve të zeza dhe mjegullës së dendur që mbuloi historitë e kombit pas pushtimit osman e në...

Portret i rrallë i Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetë

Në fillimin e veprës me titull “Scanderbegus hoc est vita et res strenue feliciterque gestae, Georgii Castrioti, Epiri regis, ob magna facta Scanderbegi dicti,...

Intervista e Ismail Qemalit në Vjenë: Nuk duam autonomi, por pavarësi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 6 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, ka botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në...

Libri francez i 1806-ës: Shqiptarët e Paramithisë, përçmues të turqve dhe...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – Tetor 2017 Në librin francez “Le Voyageur de la jeunesse dans les quatre parties du monde.”, të autorit Pierre Blanchard,...

Intervista e rrallë e Ismail Qemalit në Paris: Lufta, profesioni i...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, «Le Matin», ka botuar, të hënën e 8 nëntorit 1915, në ballinë, intervistën e zhvilluar me atdhetarin dhe...

Intervista e rrallë me Mbretin Zog dhe Mbretëreshën Geraldinë në Stokholm

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, « Paris-soir », ka botuar, të enjten e 20 korrikut 1939, në faqen n°1 dhe 7, një shkrim – intervistë,...

8 prill 1939 / Reagimet e shqiptarëve ndaj pushtuesit italian në shtypin...

Nga Aurenc Bebja, Francë – Mars 2017 Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Gazeta franceze « Le Populaire », në faqen e parë, të tretë dhe të...

Le Gaulois, 5 shtator 1928: Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu...

Nga Aurenc Bebja Në gazetën franceze,  “Le Gaulois”, botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928, gjejmë një shkrim të sjellur nga gazetari me inicialet R.C.,...

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Nga Aurenc Bebja, Francë – Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e...

PIKAT E ERRËTA TË REZOLUTËS SË PE NDAJ QEVERISË SHQIPTARE

Nga Aurenc Bebja, Francë – 18  Shkurt 2017 Rezoluta e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën...

Shkurt 1879 / Preveza, peticion Europës kundër helenizimit të Shqipërisë

Shtypi francez i kohës ka botuar tekstin e një peticioni të delegatëve vendas për të mos lejuar asgjësimin e racës shqiptare nga Greqia: Jemi...

Ali Pashë Tepelena, konsullit francez: Nëna Hanko, frymëzuesja ime

Nga Aurenc Bebja, Francë – Janar 2017 Në librin e Alphonse De Beauchamp, me titullin “Jeta e Ali Pashës”, botuar në korrik të 1822 në...

Fan Noli në median franceze: Tragjedi ndaj shqiptarëve në Jugosllavi e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Janar 2017 Revista mujore franceze « Le Cris des Peuples », 4 marsin e vitit 1929, ka botuar shkrimin e Fan...

Vrasja e Esat Pashës, gjakftohtësia e Avni Rustemit në gjyq

Gazeta franceze “Le Matin”, e datës 30 nëntor 1920, shkruan detaje gjatë procesit gjyqësor për vrasjen e bujshme politike Nga Aurenc Bebja, Francë – Janar...

Shtypi francez: Kur Ismail Qemali i revoltohej Esat Pashës në 1913

Deklarata në vijim është botuar të martën e 29 prillit 1913 në faqen e gjashtë të gazetës franceze “Le Temps”, me qendër në Paris. Ismail...

DEBAT POLITIK-PUBLIK VETËM PËR VOTËN?!

AURENC BEBJA Politikanët shqiptarë kemi mundësinë t’i takojmë për të debatuar gjatë fushatave elektorale të zgjedhjeve lokale ose parlamentare. Janë momente ku ndiejmë “ngrohtësinë dhe...

SHQIPËRIA, NË UDHËKRYQ NGA KOALICIONET POLITIKE

AURENC BEBJA Elita politikane, drejtuese dhe në koalicion, qoftë me formim shqiptar apo perëndimor, më krijon ndjenjën sikur po e zhyt Shqipërinë çdo ditë pak...