Diplomacia

Botë Diplomacia
Lajme nga bota qe trajtojne diplomacine nderkombetare.

Serbia blen avionë nga Rusia

Gjeopolitika Shteti ballkanik ka shpallur asnjanësinë e armatosur në skenën botërore Krerët e Serbisë kanë shkuar për vizitë në Rusi. Temat kryesore do të jenë mbështetja...

Ukraina dhunoi të drejtat e Timoshenkos

Vendimi Arrestimi para gjykimit i ish-kryeministres Julia Timoshenko në vitin 2011 në Ukrainë qe “arbitrar dhe i paligjshëm”, ndërsa e drejta e saj për gjyq...

Ashton pret përgjigje nga Thaçi dhe Daçiç

Zëdhënësja e shefes së politikës së jashtme të BE: Vendimi në pak ditë. S’ka bisedime shtesë Ndërmjetësja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, baronesha Catherine...

Kufiri detar, Greqia gati ta çojë në OKB

Fqinjët jugorë kanë mosmarrëveshje edhe me Turqinë dhe Libinë për ndarjen e zonës ekskluzive ekonomike Qeveria greke po analizon në mënyrë serioze mundësinë për të...

Koreja e Veriut lëshon raketën, sfidon botën

Koreja e Veriut lëshoi me sukses një raketë me rreze të gjatë veprimi duke sfiduar kërcënimet ndërkombëtare. Raketa u lëshua në orën 09:49 të...

Sot votohet për Palestinën në OKB, vota e Shqipërisë, e panjohur

Autoriteti Palestines do të paraqesë sot kërkesën për të marrë një vend jo-anëtar në Organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe media ndërkombëtare parashikon që...

Obama mbështet demokracinë në Birmani

Diplomacia Procesi i reformave demokratike dhe ekonomike në Birmani mund të çojë në "shanset e një zhvillimi të pabesueshëm", tha Obama pas takimit me politikanët...

Kina – rotacion apo më shumë?

Hajdar Muneka* Në datën 15 nëntor për herë të parë në historinë e saj Kina kreu rotacionin e plotë të udhëheqjes më të lartë të...

Ekuadori, një shtet autokratik, në mbrojtje të Assange

Drejtohet nga një president pa kurrfarë respekti për lirinë e fjalës, por ka marrë nismën t’i shpjegojë botës të drejtat e njeriut Rafale Correa po...

Vendet asnjanëse mbështesin Iranin, por jo Sirinë

Irani shpall fitoren kundër përpjekjeve të Perëndimit për ta izoluar THOMAS ERDBRINK, NYT Teheran – Të 120 vendet e lëvizjes asnjanëse i dhuruan Iranit një...
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!