Kulturë

Kulturë
Kultura dhe zhvillimet artistike më të rëndësishme.

Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit çel siparin e shfaqjeve tek “arTurbina”

Skena e re “arTurbina” hapi dje dyert për të mirëpritur Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit, ngjarja më e rëndësishme teatrore e vitit, ku në datat...

“Muri i Portës”, monumenti pranë Durrësit i lënë në harresë

Muri i Portës është një monument 7 kilometra larg qytetit të Durrësit, por është lënë jashtë vëmendjes së turistëve. I dalluar për monumentet e shumta,...

Puthja… në njëqind dhe mijëra vjet

(ose Adami dhe zoti Klimt !)  Në muzeun Belvedere, në qendër të Vjenës, atje ku piktori i njohur austriak Gustav Klimt kishte ekspozuar në Kustenchau tablonë...

Aktorja Romy Schneider – Ylli tragjik i kinemasë

Më 23 Shtator Romy Schneider do të kishte mbushur 80 vjeç. Jeta e aktores u shënjua nga dallgëzime të forta, ngjitje në maja pastaj...

“Gjurmë Shqiptare”: Shqiponjat e Sanxhakut në Serbi (Video)

Një hulumtim i fortë, ndalimi nga policia serbe… Përse mbulohet ekzistenca e mijëra shqiptarëve të Sanxhakut në Serbi? Si janë zhdukur varret e tyre? Gjurmët,...

“Gjurmë shqiptare”, shqiptarët e Sanxhakut në Serbi…

Sot në mbrëmje, në orën 20:10, ”Gjurmë Shqiptare” nga Marin Mema zbret në Serbi. Dhuna, asimilimi, presioni dhe përse heshtet për shqiptarët e Sanxhakut? Shkreli, Shoshi,...

Këngë kundër shkatërrimit të lumit Valbonë (Video)

Artistët shqiptarë bashkohen në një këngë për të mbrojtur lumenjtë e Shqipërisë. Kënga e gjelbër “Lum Lumi i Lirë” përpiqet të kontribuojë pro kauzave...

Lidhja e shqiptarëve me pellazgët

Mathieu Aref Unë nuk do të bëj një shkrim të gjatë, por thjesht disa rreshta vetëm për të sqaruar dhe vënë gjërat në vendin e...

Aurel Plasari dhe Lucia Nadin, fituesit e veprës më të mirë...

“Skënderbeu, një histori politike” shkruar nga Aurel Plasari dhe “Shqipëria e rigjetur” shkruar nga Lucia Nadin, janë shpallur si dy nga veprat më të...

Kadare: Libri i Artë i Albanologjisë do të jetë amza e...

Albanologjia shqiptare ka tashmë Librin e Artë të Meritës. Figura të njohura që kanë kontribuar në këtë fushë janë përjetësuar në librin që është...

JEMI EDHE KËTU

637,208FansaNa ndiqni
5,683NdjekësitNa ndiqni
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!