Kulturë

Kulturë
Kultura dhe zhvillimet artistike më të rëndësishme.

Nis ristrukturimi muzeal i shtëpisë së vëllezërve Frashëri (Video)

Në një postim në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama ka njoftuar se ka nisur fillimi i punimeve për rikonstruksionin e shtëpisë muzeale të vëllezërve...

Ura 300-vjeçare rrezikon shembjen, kërkohet të shpallet monument kulture

Ura 300-vjeçare e Kovaçit në Voskopojë pavarësisht vlerave historike dhe kulturore nuk është në listën e monumenteve të kulturës. Ura e cila ka shërbyer për...

Shqipëria në letërkëmbimin dhe kujtimet e Isadora Dunkan

Luan Rama Duke shkruar romanin Santa Quaranta - gërsheti i prerë i Isadora Dunkan dhe duke kërkuar informacione mbi jetën e kësaj balerine të famshme...

Teatri, Arben Derhemi: Së shpejti do futemi në grevë urie

Ka vijuar e sot pasdite protesta e artistëve në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar. Aktori Arben Derhemi e nisi fjalën e tij me...

Luftëtari i Paskalit dhe legjenda e tij

Luan Rama «Luftëtari» ka lëvizur shumë herë rreth këtij vendi ku ndodhet sot, - më tha një nga miqtë e mi korçarë në të shëtitore...

Robert Pichler ekspozitë në shtëpinë e Kadaresë

“Një arkivol që kalon përroin! Është bosh apo me trup të vdekuri brenda? Duhet të jetë bosh, pasi hapi i burrit që mban arkivolin,...

Çmimi i karrierës, Ruçi: Kadare Olimpi i kulturës shqipe

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Z. Gramoz Ruçi uron akademikun dhe shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin e karrierës akademike. Ja letra: Z.Ismail Kadare, Tiranë Shumë i nderuari...

Përplasja për TK te ‘Mediat’, Balla: Do kërkojmë shkarkimin e Albana...

Pas situatës së tensionuar të Komisionin e Medias ku pati përplasje për çështjen e Teatrit Kombëtar, ka reaguar edhe kreu i grupit të PS,...

Kumbaro e Gashi firmosin në Prizren për kulturën

Ministrat e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi dhe Kujtim Gashi dakordësuan kalendarin kulturor Shqipëri- Kosovë në Prizren, cilësuar si ‘kryeqyteti’ historik i kombit shqiptar. “Kultura është...

1 orë sherr, Veliaj del jashtë: Do i ftoj edhe këta...

Ka zgjatur rreth 1 orë përplasja mes Albana Vokshit dhe Erion Veliajt në Komisionin e Medias, për çështjen e Teatrit Kombëtar dhe kryebashkiaku ka...

JEMI EDHE KËTU

640,527FansaNa ndiqni
5,683NdjekësitNa ndiqni
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!