Kinefili

Kulturë Kinefili

“007 Skyfall” James Bond zbret në “Imperial”

Data 9 nëntor ka shënuar premierën botërore të “Skyfall” edhe në kinema “Imperial” për publikun shqiptar Me 50 vite mbi shpatulla, i gjendur mes gotave...

Filmi: “Pharmakon” i Joni Shanajt përfaqëson Shqipërinë në “Oskar”

“Pharmakon” do të jetë filmi që do të prezantojë Shqipërinë në çmimet “Oskar”. Filmi, i realizuar nga regjisori i ri Joni Shanaj, ka qenë...

Robert Budina, në Çikago me emigrantët e Greqisë

Filmi “Agon”  Filmi “Agon” i regjisorit Robert Budina do të konkurrojë në programin zyrtar të Festivalit Ndërkombëtar të Çikagos në SHBA, në seksionin e regjisorëve...

Filmat shqiptarë do strehohen në tunelet e diktaturës

Janë 6 tunele në periferi të Tiranës që do të shqyrtohen si vende të mundshme. Specialisti amerikan i arkivave, Kenneth Weissman, do të vijë...

Vlora, “Anija e ëmbël” dhe e mallkuar

  Historia e një drame të harruar. Pas “Diaz” dhe 21 vite nga zbarkimi i 21 mijë shqiptarëve që ndodheshin në bordin e anijes “Vlora”,...

Shqipëria, në Festivalin e Venecias me anijen “Vlora”

Dokumentari mbi eksodin e shqiptarëve të vitit 1991 drejt brigjeve të Italisë është bërë pjesë e programit jashtë konkurrimit. Regjisori Daniele Vicari ka marrë...

Festivali i Filmit në Sarajevë – Lufta Ende Temë e Rëndësishme

Festivali i 18-të i filmit në Sarajevë u mbyll këtë fundjavë, pas shfaqjes së 210 filmave gjatë javës së shkuar, shumë prej të cilëve...

Regina Longo: Do të restaurojmë falas pesë filma të komunizmit

“Tana”, “Fortuna”, “Ngadhënjim mbi vdekjen”, por edhe dokumentari mbi Shqipërinë e vitit 1945, janë titujt që po diskutohen. Projekti synon promovimin e pasurisë kinematografike...

“Skënderbeu”, dy javë shfaqje në Rusi

Filmi Ndërsa vetëm pak ditë më parë në Tiranë u ekspozuan partiturat origjinale të filmit “Skënderbeu” (realizim i vitit 1952), Ambasada Shqiptare në Moskë, e...

Eliza Dushku kërkon donacione për dokumentarin mbi Shqipërinë

Aktorja shqiptaro-amerikane Eliza Dushku ka bërë një thirrje publike për donacione financiare për përfundimin e dokumentarit të saj dedikuar Shqipërisë. Aktorja që njihet se...
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!