Libri

Kulturë Libri

Virginia Woolf, Pasioni i mendjes

“Ai donte diçka, donte atë që ajo gjithnjë kishte pasur vështirë t’ia jepte. Donte t’i thoshte se ajo e dashuronte.” Letërsia që shkroi Virginia...

Fjalori i “acarit”, Rikthehen autorët e ndaluar, Fishta e Konica

Fjalori i termave të letërsisë botohet i plotë pas 42 vitesh. Profesori dhe albanologu Ferdinant Leka rikthen në këtë libër autorët e ndaluar, si...

Shaban Demiraj, Kodet e Gjuhës

“Gjuha shqipe dhe historia e saj” e Shaban Demirajt, mbetet një vepër me vlera aktuale për Albanologjinë. Edhe pse kanë kaluar 25 vjet nga...

KUR DREMISTE SAHATI I TIRANËS

Pas letërsisë për fëmijë, tashmë Arian Kadiu, vjen në një sprovë të gjatë letrare Nga Besnik RAMA* Shkrimtari i njohur, prof. dr. Arian Kadiu, kësaj radhe...

Gertrude Stein, një grua pranë Picasso-s

Historia e shkrimtares dhe koleksionistes së veprave të artit, Gertrude Stein, marrëdhënia e saj e veçantë me Picasso-n, Hemingway-n, Fitzgeraldn-in apo Ezra Paund Gertrude ishte...

Marguerite Duras, Gruaja dhe vera

Alda Bardhyli Kurrë më parë, para se ta takonte, nuk e kishte menduar se një ditë do ta kishte provuar atë dëshirë. – Dëshira e...

Sadopak lumturi, Kundera, një dedikim në tryezat e bukinistëve

Një libër me dedikimin e Milan Kunderës/ Historia e “Valsit të lamtumirës”, librit që flet për Çekinë e viteve 1970, i blerë në tryezën...

Poezia e Pojanakut, nderohet në Greqi

Poeti Dhimitër Pojanaku u nderua me diplomë nderi nga Lidhja e Kritikëve Europianë dhe Lidhja e Shoqatës Shqiptare të Patras, në një takim me...

Hilary Mantel, të shkruash për të shkuarën

Hilary Mantel  Të shkruash për të shkuarën Alda Bardhyli Ishte e shkuara ajo që e çoi Hilary-n, drejt letërsisë. Ditarët e fshehur në një nga sirtarët e...

Librat e rinj, D.M. Thomas, HOTELI i BARDHË

D.M. Thomas HOTELI i BARDHË Përktheu: Pirro Dollani Botimet: “Ombra GVG” Çmimi: 1000 lekë “Hoteli i bardhë” u botua për herë të parë në Angli më 1981 dhe...
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!