Kulturë

Kulturë
Kultura dhe zhvillimet artistike më të rëndësishme.

Shkenca shqiptare i bashkohet kërkimeve avangarde mbi prejardhjen e matematikës

Kërkimeve historike të shumë shkencëtareve mbi prejardhjen e matematikës u bashkohet dhe studimi i profesor Fejzi Kolanecit, i cili renditet në anën e shkencëtarëve...

Princi shqiptar “Malik”, një “peshkatar perlash” në periferinë parisiane 

Një Princ shqiptar në Paris? Kur dhe në ç’kohë? Vallë bëhet fjalë për Esat Pashë Toptanin që në selinë e tij «qeveritare» në Hôtel...

Kufijtë, Ismail Kadare: Idea për ndarje të Kosovës, e rrezikshme!

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare e ka quajtur lojë me destabilitetin në rajon idenë e hedhur për shkëmbim kufijsh, duke thënë se kjo është...

Muzetë e mëdha të Greqisë “udhëtojnë” drejt Tiranës

Vepra të marra nga Muzetë e njohura greke do të jenë pjesë e ekspozitës që do të hapet më 14 shtator ora 18:00, në...

Pirateria, vijon në gjykata beteja Maks Velo me Iris Elezin

Regjisori Kujtim Cashku ka vënë alarmin tek pirateria që ekziston në artin shqiptar, gjatë konsultës së mbajtur mbi Strategjinë Kombëtare për Kulturën për 6-vjeçarin...

Nuk ka para për filmin. Kineastët: Shqipëria, e fundit në rajon...

Ndërsa po diskutohet krijimi i një strategjie kombëtare për kulturën, kineastët e vendosin theksin tek buxheti, i cili është më i ulti për industrinë...

Pikaso dhe gruaja që qan

Dora Maar, një nga muzat e mëdha të Pikasos hyri në jetën e piktorit të madh duke lënë gjurmë të veçanta në krijimtarinë e...

Vladimir Myrtezai: Greg Rama në një komunikim të pamundur

Kuratori i ekspozitës Fidem, me autor Greg Ramën e quan këtë ekspozitë një stacion të rëndësishëm në karrierën e artistit të ri. "Besim, komunikim...

Greg Rama vjen me një ekspozitë personale

“Fidem”, quhet ekspozita e Grigor Ramës, djalit të kryeministrit Edi Rama, e cila do të hapet më 13-30 shtator në Galerinë Fab, pranë Akademisë...

Elia Zaharia, aktorja më e mirë e Koko Fest

Elia Zaharia është shpallur aktorja më e mirë e edicionit të pestë të Festivalit KokoFest që mbahet në qytetin e Korçës. Juria e përbërë...

JEMI EDHE KËTU

637,315FansaNa ndiqni
5,683NdjekësitNa ndiqni
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!