Kulturë

Kulturë
Kultura dhe zhvillimet artistike më të rëndësishme.

Lamtumirë Christian Gut, përkthyesi frëng i Shokut Zylo!

“Pak ditë më parë, miku i shqipes dhe shqiptarëve, albanologu dhe përkthyesi Christian Gut, ndërroi jetë. Në ditët e fundit të kësaj jete, prof....

Sot, 98-vjetori i lindjes së historianit Kristo Frashëri

Historiani, profesori, akademiku Kristo Frashëri lindi në Stamboll më 4 dhjetor 1920. Në vitin 1927 u riatdhesua familjarisht dhe u vendos në Tiranë. Pasi...

“Misteri” i varrit të Ali Pashë Tepelenës! (FOTO)

“Interesimit të disa miqve dhe gazetarëve për "zbulimin" e fundit në lidhje me vendodhjen e vendvarrimit të kokës se Ali Pasha Tepelenës mund t’ju...

Jeta e Luan Qerimit në role

Aktori i dashur për publikun Luan Qerimi la pas një karrierë të pasur me mbi 70 role në teatër dhe shumë të tjerë në...

Laert Vasili: Ja pse nuk duhet të martohesh

“Një sugjerim tinëzar është gjithçka që duhet për të vrarë një martesë!”. Në rolin e Gustavit, ish bashkëshortit në dramën "Kreditorët", të Strindberg, aktori...

Papagjoni kujton interpretimin e Luan Qerimit tek Cuca e maleve

“Kur e kam parë për herë të parë Luan Qerimin në skenën e Teatrit Popullor diku në një shfaqje, dhe më pastaj te Cuca...

Një histori dashurie me aksion e dramë nga Enver Petrovci

Histori dashurie, Aksion, Dramë. Vjen në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” drama shqip me autor dhe regjisor Enver Petrovci. Kjo dramë e...

Shuhet aktori i njohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare (Foto)

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda sot nga jeta në moshën 89-vjeçare. Aktori i mbi 70...

“E premtja e zezë e Shqipnisë”, kujtimet e Át Konrrad Gjolaj...

“E premtja e zezë e Shqipnisë, që filloi me 29 Nandor 1944, dhe jo me 28 Nandor, e që do të vazhdojnë përsa të...

“Ç’mendon deputeti, kjo kafshë politike”, Dokle rrëfen historinë me Dritëro Agollin

Namik Dokle, i cili kohët e fundit i është kushtuar letërsisë, ka ndarë me miqtë e tij një rrëfim nga koha kur edhe Dritëro...

JEMI EDHE KËTU

635,570FansaNa ndiqni
5,683NdjekësitNa ndiqni
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!