Historia

Ndryshe Historia

80 vjet më parë, Duçja pushtoi me gaz mustard Etiopinë

Histori - Më 3 tetor 1935, diktatori italian, Benito Musolini, pushtoi Abisininë. Demonstrimi i forcës që anglezët bënë në Mesdhe dhe vendimi i Lidhjes së...

NJË HISTORI POLITIKE SI LEGJENDË

Dossier - Legjendë?... Jo nuk është aspak e tillë, por një histori e pazakontë e viteve '50 të shekullit të kaluar. Një histori politike, ku...

HARMONIA FETARE NË SHQIPËRI SIPAS MITOLOGJISË SKËNDERIANE

Histori - Mitologjia skënderiane e studiuesit Dhosi Liperi pasqyron një epokë historike të gjatë. Mishëron gjithashtu dhe përpjekjet e pandërprera të shqiptarëve për liri. Pajton...

Franc-Jozef Shtraus: A ishte spiun i amerikanëve?

Përkujtimore - Në 100-vjetorin e lindjes së një prej politikanëve më karizmatikë të Pasluftës në Gjermani, dalin në dritë dokumente të reja, të cilat hedhin...

Shpëtimi i hebrenjve, një rrëfim historik për Shqipërinë dhe shqiptarët

Intervistë me znj. Felicita Jakoel, presidente e Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri  Familja - Arditët ishin pesë gjithsej. Historia e tyre është shumë e çuditshme. Atyre nuk...

MBRETI FARUK, PERSONIFIKIMI I THËNIES: “KOLEKSIONIMI – HOBI I MBRETËRVE”

HISTORI - KULTURË Bajram Peçi* “Koleksionimi është hobi i mbretërve”, si shprehje duket të jetë përdorur shumë kohë përpara se mbreti Faruk i Egjiptit t’i kushtohej...

Holm Sundhaussen – historiani model që frymëzon brezat e rinj

Requiem Holm Sundhaussen (1942-2015) është një nga historianët e pakët perëndimorë që me argumente shkencore rrëzon pretendimin serb se Kosova ka qenë ndonjëherë pjesë...

ARDHJA E FSHEHTË E IBRAHIM RUGOVËS NË ROMË DHE SI U...

(Pjesa e parë dhe e dytë)  Sllobodan Millosheviçi i bën diversion Perëndimit me anë të pacifistëve Ylli Polovina Në fillim të prillit 1999, ndërsa sulmi i NATO-s...

Ideja kombëtare në “Manifestin e Lidhjes Arvanite”, 1899

Historikun e këtij Manifesti e ka analizuar në detaje patrioti i madh arvanitas, i ndjeri Aristidh Kola, në botimin e tij me titull "Manifesti...

Rrëfimet e “ballistit të kuq”

Ai ka mprehtësinë për të bërë dallimin mes të mundurit dhe të dështuarit. Sepse të ndodh të mundesh, por kjo nuk do të thotë...

JEMI EDHE KËTU

636,854FansaNa ndiqni
5,683NdjekësitNa ndiqni
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!