Historia

Ndryshe Historia

Qendra muzeore “Ndre Mjeda” dhe puna për të rindërtuar një pasuri...

Dom Nikë Ukgjini Gjatë këtyre ditëve, pritet përfundimi i punimeve në qendrën muzeore “Ndre Mjeda” në Kukël, Komuna e Bushatit. Punimet e filluara më 19...

PAVARËSIA E SHQIPËRISË, NJË PROCES HISTORIK GJITHËPËRFSHIRËS

Mr.Sc. Nikollë Loka Përpjekjet e shqiptarëve për liri dhe pavarësi kombëtare kanë vazhduar gjatë gjithë periudhës së sundimit osman. Historia ka pasqyruar shumë ngjarje që...

Marrëdhëniet ruso-gjermane në një epokë akulli

Marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Rusisë duken se po i afrohen një epoke akulli të re. Berlini është më i varur se kurrë ndaj Moskës,...

Historia e përcaktimit të kufirit detar, pas incidentit të Korfuzit

Kundërshtitë juridike detare midis Republikës së Shqipërisë dhe Organizatës së Kombeve të Bashkuara “Lufta e ftohtë”, negociatat mes Shqipërisë komuniste dhe SHBA-së Dokumentet e qeverisjes moniste...

Hygo, republikani dhe dashnori i madh

Në fillim ishte Të mjerët, (Les Misérables), pastaj Shën Mëria e Parisit, (Notre Dame de Paris), më vonë ne lexuam Viti ‘93 dhe Njeriu...

Shtete të Reja, Pikëpamje të Reja për Titon

Njëzet vjet pas vdekjes, kulti i personalitetit i ndërtuar rreth Josip Broz Titos në mësimin e historisë në Jugosllavinë e vjetër, është zëvendësuar me...

JEMI EDHE KËTU

636,854FansaNa ndiqni
5,683NdjekësitNa ndiqni
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!