Historia

Ndryshe Historia

Shqipëria në 1915, një mbretëri e operës komike

Një artikull i një periodikeje amerikane në mars 1915, mundohet të komentojë situatën në të cilën ndodhej në atë kohë Shqipëria, të përcjellë kaosin...

Prill – qershor 1939:  Pushtimi i Shqipërisë dhe shërbimi i jashtëm...

70-vjetori i Çlirimit - Pas hyrjes së trupave fashiste italiane në Shqipëri, nga qershori i vitit 1939 dhe deri në tetor të 1943, Shqipëria nuk...

Histori, dita kur e gjithë flota gjermane u dorëzua te britanikët

Dita e Armëpushimit kujtohet si dita kur Lufta e Parë Botërore mori fund, por për historianët e marinës, fitorja më e madhe e Britanisë...

Gruaja në luftë, një mrekulli shqiptare!

BETEJA JONË Një bisedë me Pëllumb Xhufin: Si e “shitën” Shqipërinë ata që i njohim si nacionalistë MONIKA SHOSHORI STAFA Studimi i çfarëdo aspekti të Luftës...

Mbreti Zog shpenzoi 20 mijë napolona ari për dasmën dhe për...

Raporti i Kuvendit për Thesarin e Shtetit, për mënyrën se si e përdorën arin Zogu dhe Hoxha BLEDAR HOTI Në Parlamentin e dalë nga zgjedhjet e...

Ëndrra e Tedit – 100 vjet nga Kanali i Panamasë

Histori Francezët dështuan në ndërtimin e kanalit, por Presidenti amerikan Roosevelt bëri të mundur të lëviznin malet, luftoi malarien dhe mushkonjat – dhe madje ndezi...

Ja si t’i mbroni fëmijët nga dielli

Për fëmijët, më i përshtatshëm është ai në formën e kremit: zgjat më shumë dhe ka një efekt më të madh mbrojtës sesa produktet...

Ferdinando Scianna dhe Shqipëria në fotot e vitit 1984

(E njihja prej kohësh, jo atë por fotot) Nga Eljan Tanini Ai ështe fotografi i Jorge Luis Borges, Monica Bellucci-t, Dolce & Gabbana-es, Martin Scorsese-s, etj...

Marketingu, ai momenti kur të prodhoje nuk ishte më një problem

Përgjatë shekullit të njëzetë, kur bota mësoi të prodhojë mallra pa fund, industrialistët përdorën Frojdin për të bindur njerëzit të konsideronin të domosdoshme gjithçka...

Mitrovica e vjetër në dy pamje

Çfarë ndodhte në qytetin e shumëdiskutuar afër 100 vjet më parë dhe ca më pas FATOS BAXHAKU Tafil Boletini ishte një ndër nipat e shumtë të...

JEMI EDHE KËTU

636,854FansaNa ndiqni
5,683NdjekësitNa ndiqni
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!