Historia

Ndryshe Historia

Si e robëroi Italia, Shqipërinë

Dokumente të paanalizuara më parë mbi ndërhyrjen financiare të qeverisë së Musolinit në Shqipëri gjatë kohës mes dy luftërave botërore paraqesin me detaje zhvillimin...

Konferenca e Londrës dhe problemi i sistemit politik në Shqipëri

Rrugëtimi me pengesa nga regjenca te republika presidenciale, monarkia, monarkia me emrin e republikës e deri në ditët tona, historia e një kombi në...

FAMILJA “MJEKU” E MIRDITËS

Reportazh & histori Një histori qindravjeçare pak e njohur Në gjurmë të aristokracisë së maleve. Përsimoni, “Shtëpia e Parë” e Kthellës NDUE DEDAJ Mbiemri “Mjeku” nuk është i...

Beteja që ndërroi rrjedhën e historisë

Për arsyet politike antisovjetike të asaj kohe, në vëllimin “Poezi gjermane dhe austriake”, që u botua më 1987, nuk u përfshi “Këngë djepi” në...
2a.Zarf postar i vulosur me vulën, gjurma e të cilës përbën pullën e parë.

100 VJET PULLË POSTARE E SHQIPËRISË

Filatelia Bajram Peçi 5 maji i vitit 1913 njihet si dita e lindjes së pullës postare të vendit tonë dhe meqenëse ajo pa mëdyshje përbën, krahas...

Një rrugëtim në botën e librit dhe shkrimtarëve më të mëdhenj

Një libër është një rrugë e shkëlqyer për të zbuluar diçka të re, të cilën më parë nuk kishe dijeni që ekzistonte. Gëzuar 23 prillin,...

A e ke lidhur qenin?

Marrëdhëniet e shqiptarëve me kafshën besnike përgjatë historisë analizohen në këndvështrim historik nga Fatos Baxhaku. Nga trajtimi i ashpër deri te gjakmarrja e shkaktuar...

(Ri)leximi dhe leximet konvencionale

Konsideratat e kritikës ndaj Migjenit duket se kanë ndryshuar me kalimin e kohës, nga këndvështrimi i periudhës para çlirimit te kritika marksiste-leniniste. Por a...

Pikat e kthesës, ose kur bota ndryshoi

Shumë ngjarje në Britani, Kinë, Afganistan dhe Iran nisën në vitin 1979. Ato ngjarje vijojnë t’i japin formë botës për mirë apo për keq...

Një vështrim tjetër i poezisë shqipe

ARS POETICA 5 Koliqi e Camaj përtej artistit GAZMEND KRASNIQI Ernest Koliqi përmend kontributet e Justin Rrotës, Eqrem Çabejt, Zef Skiroit apo të Namik Resulit, por...

JEMI EDHE KËTU

649,400FansaNa ndiqni
4,970NdjekësitNa ndiqni

LAJMET E FUNDIT