Opinion

Opinion
Shkrime & komente nga opinionistët më të njohur në vend.

LUFTË MES AMERIKANËVE DHE RUSËVE NË SIRI?

Në thelb, Uashingtoni dhe Moska donin të ndalonin pikërisht këtë: një përplasje të drejtpërdrejtë. Dhe për këtë kanë shkak. Gjendja mund të shkallëzohet me...

PSE NUK E PRANOJ DEKORATËN E KËTIJ REGJIMI

Nga Rexhep QOSJA Prej medieve mësova se qenkam i dekoruar me Medaljen Presidenciale në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës: i dekoruar për pjesëmarrje në Konferencën...

ETJA E PAMËSHIRSHME PËR PUSHTET E NJË NJERIU TË VETËM!

Nga Ylli MANJANI Fokus.... Gjithçka po ndodh, pavarësisht na e kap syri apo jo ka vetëm një origjinë: Etja e pamëshirshme për pushtet e një njeriu të...

KOSOVA 10 VJET E PAVARUR: JO SHUMË PËR TË FESTUAR

Kosova feston 10 vjet pavarësi: Por problemet nuk janë pakësuar. Vendi ka nevojë pёr reforma. Impulset pёr to duhet tё vijnё nga brenda dhe...

LLALLA, TESTI I PARË I REFORMËS ANTIKORRUPSION

Nga Spartak NGJELA Masa ekstreme që Sekretari i Shtetit amerikan Rex Ë. Tillerson mori për moslejimin e Adriatik Llalës dhe gruas së tij të hyjë...

BALLKANI PERËNDIMOR: NË GRUP BASHKË APO NË GARË DREJT BE?

Teorikisht më 2025 dy shtete të Ballkanit mund të anëtarësohen në BE, sipas strategjisë së re të Komisionit të BE. Ekspertët e Europës Juglindore...
Fadil Lepaja

MJEGULL NË AEROPORT, EDHE MË SHUMË NË POLITIKË

Nga Fadil LEPAJA Para disa javësh Prishtinën e kishte mbuluar tymi, dhe pluhuri, dhe kryeqyteti ynë shënoi rekord botëror në ndotjen e ambientit. U shënua,...

GUNGËN E KURRIZOS E DREJTON VETËM VARRI

Nga Spartak Ngjela Ky është gjykimi i prerë për korrupsionin shqiptar. Ai duhet shpërbërë duke likuiduar menjëherë të gjithë elitën politike të korruptuar. Në kohën e...

SHQIPËRIA Ç’KA QENË, Ç’ËSHTË DHE Ç’DO TË BËHET!

Nga Artan FUGA Unë kam respekt dhe përulje për vëllezërit Frashëri. Në shkollë studionim veprën e Samiut "Shqipëria çfarë ka qenë, ç'është dhe ç'farë do të...

PSE NUK DUHET TË SHKËMBEHEN TERRITORET DHE POPULLATA?

Nuk mund të themi se Kosova dhe Serbia si dy shtete kanë apo nuk kanë nevojë për shkëmbim të territorit e as të popullatës,...

JEMI EDHE KËTU

645,892FansaNa ndiqni
5,362NdjekësitNa ndiqni

LAJMET E FUNDIT