Opinion

Opinion
Shkrime & komente nga opinionistët më të njohur në vend.

Ku e lamë e ku na mbeti, vaj vatani e mjerë...

Filip Çakuli Rroftë Ahmet Zogu, rroftë Shakaxhiu i përparimit Brez pas brezit u trashëgoftë Si stërnip i Nastradinit Fan Noli   Komedia vazhdon. Dy republika, kjo e jona, me nder me...

TORTA E LULIT DHE NDJESIA KOLEKTIVE E INFERIORITETIT

Artan Mullaj Nuk ka gjë më të kobshme për një popull se sa ndjesia kolektive e inferioritetit!... Torta e Lulit ishte një nismë që Bashkia...

NJËQIND VJET PAMJAFTUESHMËRI

VETON SURROI - Shënime blasfemike - 1. Kur me këtë 28 Nëntor shqiptarët gjithandej botës kremtuam 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, shënuam pikën kulmore historike të...
Aleksander Cipa

NACIONALIZMI, “SKRAPI” ELEKTORAL PO TRONDIT DIPLOMACINË

ALEKSANDËR ÇIPA Në kulmin e gëzimit prej një kremtimi të fuqishëm bashkues të shqiptarëve, (më i madhi në 100 vite), diplomacia ballkanase sërish rizgjoi akuzat dhe befas...
Andrea Stefani

100-VJETORI NUK QE FESTA E ENVER HOXHËS

ANDREA STEFANI [email protected] Në 100-vjetorin e ngritjes së flamurit kombëtar nuk u fol fare për diktatorin Enver Hoxha. Në gjallje të tij ndodhte krejt ndryshe. Përvjetorët...
Aleksander Cipa

“BRONZI” I PARË NË VISET MONUMENTALE

ALEKSANDËR ÇIPA Busti i Petro Markos është monumenti i parë mes 30 e kusur kishave të një fshati në territorin e Bashkisë së Himarës. Dhe...

“KEMI NJË GJAK, NJË GJUHË, NJË FLAMUR”

XHAVIT HALITI* 100–vjetori i pavarësisë do të festohet nga çdo shqiptar që jeton në trojet e veta etnike në Ballkanin Perëndimor, por dhe më...
Mustafa Nano

HARBONI, HARBONI, HORRA! POR FESTA S’ËSHTË E JUAJA

MUSTAFA NANO  Në rrjetet sociale po qarkullon një video, ku duken dy policë që keqtrajtojnë e rrahin një djalë të ri që duket se është...
Skender Minxhozi

PËRVJETORI I PAHARRUESHËM

SKËNDER MINXHOZI  Ka për të qenë një përvjetor i paharrueshëm. Në fakt është i tillë qysh tani. Një komb i ngjyer në të kuq si...
Drejtoresha e ISSH Vjollca Braho

ÇËSHTJA ÇAME, DIKUR E HARRUAR – SOT MË E GJALLË SE...

VJOLLCA BRAHO Të shumtë mund të kenë qenë ata që kanë shpresuar në një harresë të çamëve mbi të shkuarën e tyre. Të shumtë kanë...

JEMI EDHE KËTU

641,766FansaNa ndiqni
5,683NdjekësitNa ndiqni
REKLAMË!
REKLAMË!

LAJMET E FUNDIT

REKLAMË!