Daily Telegraph i ka kushtuar një artikull emigrantëve shqiptarë, ku për herë të parë ka publikuar disa shifra, që siç thonë ata janë pasojë e kalimeve ilegalisht në Kanal. 

Tetëdhjetë emigrantë shqiptarë janë dënuar me 130 vite burg vetëm në katër muajt e parë të këtij viti, teksa për herë të parë zbardhen përmasat e valës së krimit nga rritja e kalimeve në Kanal.

Ata janë dënuar për vrasje, vrasje, përdhunim, sjellje të dhunshëme, përdorim të armëve të zjarrit, rrëmbim, shkaktim të vdekjes nga drejtimi i rrezikshëm, vjedhje dhe prodhim kanabisi në fermat e drejtuara nga banda në shtëpi dhe zona industriale të pashfrytëzuara, shkruan gazeta.

Totali prej 130 vitesh burg do t’i kushtojë taksapaguesit në Mbretërinë e Bashkuar të paktën 20 milionë paund për të strehuar çdo shkelës për kohën e caktuar, me një kosto mesatare prej 57,000 £ për të burgosur në vit.

Zbulimi u bazua në një analizë të detajuar të çdo çështjeje gjyqësore në Angli dhe Uells në katër muajt që nga 1 janari 2023. Vitin e kaluar, një rekord prej 12,301 shqiptarësh arritën në Britaninë e Madhe me varka të vogla, që përfaqëson një të katërtën e totalit prej 45,755.

Shifrat erdhën ndërsa Robert Jenrick, ministri i imigracionit, filloi një turne pesë-ditor në Afrikën e Veriut dhe Evropë për të rritur bashkëpunimin me vendet e tjera, me shpresën e arritjes së marrëveshjeve të ngjashme me Shqipërinë për të frenuar fluksin e emigrantëve dhe kundër bandave të kontrabandës.

Ai do të udhëtojë në Tunizi dhe Algjeri për të ofruar “të gjitha asetet” e shtetit të Mbretërisë së Bashkuar për të ndihmuar në “përçarjen, degradimin dhe mohimin e bandave në burim”.

Brikel Palaj dhe Radian Lika janë duke vuajtur burgim të përjetshëm për vrasjen e një burri në një luftë brutale me drogë.

Zyrtarët në Agjencinë Kombëtare të Krimit thanë se një “numër i konsiderueshëm” i këtyre emigrantëve shqiptarë erdhën në Mbretërinë e Bashkuar për të punuar në tregun “gri” ose për bandat e organizuara kriminale të drogës dhe po kthejnë “qindra milionë paund” para në vit në Shqipëri.
Sipas agjencisë, tërheqja e ekonomisë gri, ku emigrantët mund të fitojnë deri në 100 £ në ditë në ndërtim, spitale, lavazh makinash dhe berberë, ose 1,000 £ në javë si “kopshtar” në një fermë kanabisi për shqiptarët më të varfër.

Disa janë sjellë për të punuar në pemët e brendshme të kanabisit, ku shqiptarët kanë marrë fronin e vietnamezëve në prodhimin e drogës. Kalimi i tyre përmes Kanalit me varka të vogla paguhet nga bandat dhe më pas e shlyejnë borxhin duke punuar në ferma ose për bandat.

Dyzet e nëntë nga shqiptarët e dënuar këtë vit u burgosën për prodhimin e kanabisit. Megjithëse Këshilli Dënues rekomandon deri në pesë vjet burg, të 49-të morën dënime më pak se një vit pasi u deklaruan fajtorë për t’u ulur gjykimi. Nëntë të tjerë u burgosën për posedim ose furnizim me drogë .
Shumë nga krimet më të rënda ishin të lidhura me tregtinë e drogës. Nga katër vrasësit në listë, dy ishin anëtarë të një bande droge – Brikel Palaj, 33 vjeç dhe Radian Lika, 35 vjeç – të përfshirë në një luftë brutale në terren për pronësinë e një ferme kanabisi.

Dyshja u filmuan në CCTV duke marrë katër thika të mëdha kuzhine në një dyqan Sainsbury’s në Bristol përpara se të vrisnin Aranit Lleshin në maj 2022 teksa tentonin të vidhnin kanabis prej 95,000 £. Ata u dënuan për vrasje në Gjykatën e Kurorës së Bristolit këtë mars.

Kryeinspektori i detektivit Phil Walker i Policisë së Wiltshire tha: “Ishte një incident i tmerrshëm i luajtur në një mbrëmje pranvere në një rrugë të qetë banimi dhe dëshmuar nga ata që jetonin atje, si dhe ata që kalonin aty.  Këto dy grupe, të cilët janë të dy nga zona e Londrës, u angazhuan në nivele ekstreme të dhunës, duke përdorur çdo armë që mund tu binte në dorë”.

Erland Spahiu, 33 vjeç, ishte në mesin e tetë burrave të burgosur për të paktën 229 vjet pasi ata rrëmbyen dhe vranë një baba të pafajshëm për të cilin gabimisht menduan se kishte përdhunuar një vajzë adoleshente.

Erald Spahiu

Banda torturoi dhe vrau Christopher Hughes, 37 vjeç. Ai vuajti më shumë se 90 lëndime të forta të mprehta në kokë, qafë, trup dhe gjymtyrë, me më të shumtat e shkaktuara sa ishte gjallë, pas rrëmbimit të tij më 18 shkurt 2022.

Cilido nga shqiptarët e dënuar për më shumë se katër vjet burg përballet me deportim sipas një marrëveshjeje të re për të vuajtur pjesën e mbetur të dënimit në burgjet shqiptare. Britania do të paguajë 14 milionë paund për të përmirësuar burgjet shqiptare për të marrë 200 nga kriminelët më të rrezikshëm shqiptarë. Ata që dënohen nga një deri në katër vjet gjithashtu përballen me dëbim .

Shqiptarët janë kombësia më e madhe në burgje me 1,393 shkelës të shtetasve të huaj, në 31 mars, krahasuar me 830 polakë, 823 rumunë, 391 xhamajkanë dhe 380 lituanez.

Kjo do të thotë se shqiptarët janë një e gjashta, 16 për qind, e të gjithë të burgosurve, pavarësisht se përfaqësojnë më pak se 0.05 për qind të popullsisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Një zëdhënës i qeverisë tha: “Shkelësit kombëtarë të huaj që kryejnë krime këtu në MB do të përballen me peshën e plotë të ligjit, duke përfshirë dëbimin në rastin më të parë për ata që kualifikohen. Ne e vlerësojmë komunitetin shqiptar në MB, por ata që mbërrijnë ilegalisht duhet të dinë se po punojmë për të përshpejtuar largimin e tyre, me mbi 1000 shtetas shqiptarë të kthyer në vendin e tyre që nga dhjetori 2022”./ Top Channel