Detaje të reja janë bërë publike ditën e sotme nga gjendja shëndetësore e 22-vjeçares nga Kenia, e cila u dhunua para 3 muajsh dhe aktualisht ndodhet në gjendje të rëndë.

Sipas informacioneve paraprake, mësohet se vajza ndodhet në gjendje të rëndë dhe është e nevojshme që të zhvillojë një ndërhyrje në tru, operacion ky që mund të zhvillohet vetëm jashtë vendit.

Nga ana tjetër mjekët bëjnë me dije se 22-vjeçarja ka 3 brinjë dhe kocka të thyera, lëndime në dorë dhe stomak si dhe dëmtime në tru.

Sipas informacioneve theksojmë se e reja nga Kenia punonte në nga kaziontë e kryeqytetit dhe mesnatën e 13 gushtit ajo humbi kontakte me familjarët e saj.

Kanë qenë shoqet e saj që e kanë identifikuar në gjendje kritike për jetën. Ajo është transportuar fillimisht në QSUT dhe më pas drejt Spitalit të Traumës.

Theksojmë se vajza ka qëndruar për disa orë në gjendje të rëndë në oborrin e një hoteli.