Tefta Malaj, nëna e Xhesikës, 16-vjeçares së vrarë me thikë nga babai i saj Taulant Malaj natën mes 6 dhe 7 majit, u largua për disa orë në mëngjes nga departamenti i kirurgjisë së përgjithshme të Poliklinikës Foggia për ta ndjekur atë. varrimi i vajzës në kishën e Punëtorit Hyjnor Jezus në Torremaggiore (Foggia).

Gruaja e plagosur por i mbijetoi goditjeve të të shoqit, i cili vrau edhe një fqinj, mbërriti në kishë e shtyrë me karrocë dhe e rrethuar nga familjarët.

“Dashuria për nënën tënde të shtyu të mbroheshe me trupin tënd dhe si Jezusi e dhatë jetën për të, nga dashuria”.

Don Renato Borrelli, famullitar i kishës së Punëtorëve Hyjnor të Torremaggiore (Foggia), e tha këtë në predikimin e tij. Nëna mbijetoi falë ndërhyrjes së vajzës së saj që u përpoq ta mbronte. Famullitari iu drejtua viktimës së re duke e quajtur “E dashur heroinë e vogël, sa i ngjan Jezusit në atë gjest tënd”. Më pas Don Borrelli shtoi: ” Sot je dhe do të jesh gjithmonë në Parajsë . Rinia jote tani ka lulëzuar përgjithmonë në parajsë”.

Në varrim ka edhe nxënës nga shkollat ​​e mesme klasike dhe shkencore të Torremaggiore (Foggia). E reja ndoqi shkollën e mesme klasike. “Ishte një vajzë me diell, gjithmonë e qeshur – na thonë miqtë – jemi takuar në korridoret e shkollës dhe ka qenë gjithmonë e gëzuar”. Më pas dy vajza të vogla përqafohen me njëra-tjetrën: “Xhesika kishte aq shumë ëndrra, u lumturua kur u takuam në pyllin me pisha në mbrëmje. Dhe tani babai i saj i ka hequr gëzimin” e jetës.

“Ato thonjtë e gjatë që keni mbajtur gjithmonë i keni nxjerrë për të mbrojtur nënën tuaj të dashur”. Është një nga pasazhet zemërthyese të një letre të lexuar në fund të ceremonisë së varrimit nga një prej miqve më të mirë të Xhesikës. “Mungon e qeshura jote kumbuese që është ngjitëse”, kujtojnë shokët e klasës 3A të gjimnazit klasik. “Në klasën tonë – thotë një shok klase – dielli nuk ka dështuar kurrë, as në stuhi. Por tani mbretëron heshtja”. Dalja e arkivolit nga kisha u shoqërua me duartrokitje të gjata dhe lëshimin e balonave bardh e kuq dhe me shkrimin Xhesika, ndërsa nëna Tefta përkëdhelte arkivolin e bardhë të së bijës.

Në fund të varrimit, një kortezh i vogël i përbërë nga nxënës dhe miq të 16-vjeçares shoqëroi arkivolin përpara gjimnazit Fiani-Leccisotti ku ndiqte edhe viktima e re. Përpara portave një pankartë kujton karakterin gazmor të vajzës: “Xhesika i mëson engjëjt të shkaktojnë”. “Të shkaktosh do të thotë – shpjegojnë disa studentë – të festosh. Xhesika ishte e tillë, gjithmonë donte të festonte dhe të argëtohej”.

Të shtunën e kaluar, sërish në Torremaggiore, tashmë është festuar funerali i fqinjit, Massimo De Santis , banakierit të vrarë me thikë nga Malaj, i cili më pas shpërtheu tërbimin kundër gruas dhe vajzës së tij, duke plagosur të parën dhe duke vrarë të dytën, tashmë është festuar në përpjekje për të mbrojtur të tijën. nënë.

Ndërkohë, në funksion të dorëheqjes së saj nga spitali, avokati që ndihmon gruan, Michele Sodrio, i ka paraqitur një kërkesë për ndihmë për ndryshimin e adresës kryebashkiakut të Torremaggiore (Foggia) Emilio di Pumpo. Në fakt, duket se Tefta nuk dëshiron të kthehet të jetojë në shtëpinë ku ka ndodhur therja.