Detaje të reja janë zbardhur nga operacioni i përbashkët mes autoriteteve shqiptare dhe italiane, që çoi në goditjen e një grupi kriminal që trafikonte drogë.

Mësohet se GJKKO ka firmosur 21 urdhërndalime në vendin tonë, por aktualisht deri më tani janë zbatuar 15 urdhërndalime. Për të gjithë personat e dyshuar të përfshirë në këtë rrjet të trafikut të drogës në Shqipëri është caktuar masa e arrestit me burg ndërsa për një femër është vendosur masa e sigurisë “arrest ne shtepi”. Gjatë operacionit janë kontrolluar 31 banesa, si dhe janë sekuestruar 6 armë gjahu dhe 6 automjete.

21 personat e mëposhtëm akuzohen për përfshirje në grup të strukturuar kriminal dhe trafik të lëndëve narkotike.

Emrat për të cilët është dhënë masa e sigurisë “arrest me burg” nga GJKKO:

Braniol Liço

Gernard Beu

Emirjan Beu

Dorian Beu

Syrjan Tola

Igli Lala

Ramazan Grada

Florid Vukaj

Gjergj Zefi

Renato Zefi

Rexhep Dallupi

Alfred Luli

Gjergji Luli

Saimir Prenga

Lorik Prengaj

Francesco Çeçi

Ilir Duro

Lulzim Selimi

Dhimitër Nina

Eledja Dedej

Enkeleda Bakalli (arrest shtepie)