Përgjimet e realizuara nga SPAK kanë nxjerrë në dritë shkeljet e bëra nga ish-zv.ministren e Brendshme, Rovena Voda, për të cilën GJKKO vendosi masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”, e akuzuar për korrupsion, pasi i mori rreth 2 mijë euro avokates Florida Beu, për punësimin e saj në Ministrinë e Brendshme.

Sipas dosjes së siguruar nga gazetarja e Top Channel, Anila Hoxha, si fillim Beu i ka dhënë 1 mijë euro Vodës, duke theksuar se nuk do ta lejë me kaq, ku më pas i ka blerë edhe një aparat celular me çmim 550 euro dhe i ka dhënë një arkë me peshk.

Në datën 15.02.2020 midis Florida Beut dhe nënës së saj, Nerënza Beu zhvillohet biseda:

Florida: Me ato leket që do më sjelle Gerti do t’i blej naj gjë asaj Rovenës, që të paktën ta ndjejë një çike si detyrim ajo.

E ëma: Ishalla o zot i madh, dritë ja bëftë edhe asaj zoti.

Florida: I tha pa merak i tha se kjo do ta shpërblej, njeqind here i tha hajde të dalim për darkë, e andej e këndej, e kemi lënë të enjten.

E ëma: Po çfarë është kjo tani?

Florida: Zëvendësministre.

E ëma: Tani ca pike synimi ke ti që të fusi aty?

Florida: Në ministri.

E ëma: Po ça me u bë? Nuk mund të pyesja dot në telefon unë edhe kështu nuk u ulëm të bënim pak muhabet.

Florida: Mjafton të futem se ajo tha, i tha Majlinda unë dua nje vend të mirë për këtë ajo i tha unë direkt për shefe nuk e fus dot po do ta fus specialiste i tha.

E ëma: Ty të pëlqen kjo?

 Florida: Po po mami se futesh në ministri është gjë e madhe të futesh në ministri dhe me Dap. Me Dap është ajo që të regjistron, futesh me provim ti bën provimin pyetjet ti jep se do ti jap kafen unë, ajo Albana që mori ajo në telefon edhe po u fute aty pastaj se atë tha dhe ajo Rovena mjafton të fusi këmbët se pastaj pas një viti e rrisim në post po vetëm të futet se unë po të kisha mundsi e fusja tek kabineti më tha.

E ëma: Po pse?

Florinda: Po është ky ministri po janë kështu këto mami që hahen me njëri tjetrin më kupton, unë do marr Albanën se Albana është shefja di ku ka vende pune me ministri ajo i vë i mori në telefon dhe e la për dje në ora dhjetë edhe tani prandaj nuk du me ju nda unë.

Florida: Tani duhet nai lek me i dhënë asaj Albanës.

E ëma: Epo kjo si ta bëjmë.

Florida: Se di po më rri mendja aty.

E ëma: Mos ju ndaj Emirjanit, o gocë më duhen.

Florida: Po duhen pagujt ato.

Top Channel