Vera 2023 ka nisur dhe media ndërkombëtare CNN ka sugjeruar Shqipërinë, edhe pse të fundit në listë, si një nga destinacionet më të mira.

Shqipëria është një perlë mesdhetare që mund të jetë më pak e mbushur me njerëz këtë verë sesa Greqia dhe Kroacia, tha Joao Donadel, një këshilltar i udhëtimeve për CNN. Ka një vijë bregdetare të mrekullueshme me plazhe të pacenuara; Butrinti, një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që dikur ishte një koloni greke dhe qytet romak, i braktisur më vonë gjatë Mesjetës; plus mundësi për shëtitje, ecje dhe eksplorim të jashtëzakonshëm.

Kjo verë pritet të jetë e fortë në hemisferën veriore, sipas Organizatës Botërore të Turizmit të OKB-së. Kjo do të thotë se planifikimi i një pushimi veror këtë vit mund të përbëjë një sfidë për udhëtarët, pasi fluturimet drejt shumë destinacioneve po mbushen dhe disa linja ajrore po paguajnë bileta rekord. Hotelet dhe pronat me qira po rezervojnë gjithashtu në vende të njohura.

Pra, nëse ende po mendoni të bëni një pushim veror, veproni shpejt dhe merrni parasysh idetë e mëposhtme të destinacionit, shkruan CNN, ndërsa mund t’i merrni edhe ju parasysh nëse dëshironi ide për të udhëtuar.

Madridi është kryeqyteti “më i nënvlerësuar” në Evropë, thotë Jack Ezon, themeluesi dhe partneri menaxhues i EMBARK Beyond, për udhëtime luksoze. Qyteti ofron një ushqimore dhe blerje të mrekullueshme, “të gjitha me një fraksion të kostos së fqinjëve të tij më të famshëm”.

Arti dhe kultura e qytetit janë të klasit botëror; muzetë Prado dhe Reina Sofia janë vetëm dy nga ofertat e shumta kulturore të qytetit. Ezon gjithashtu e konsideron Madridin “bazën e përsosur” nga e cila mund të eksplorojë destinacione të tjera të famshme spanjolle si Toledo, Segovia dhe Sevilja.

Ndoshta historia më e madhe e Big Apple këtë verë është festimi mbarëbotëror i 50 vjetorit të lindjes së hip-hop-it , më 11 gusht 1973, nga DJ Kool Herc në një festë ditëlindjeje në Bronx.

Festimi i përvjetorit përfshin ekspozita në Tregun e Terminalit Bronx , Bibliotekën Publike të Nju Jorkut , Muzeun e Qytetit të Nju Jorkut , Institutin e Diasporës Afrikane të Qendrës Kulturore Karaibe dhe Bibliotekën Publike të Queens , si dhe një mikrofon të hapur më 30 qershor në Bibliotekën Columbus dhe Hush Tours Turneu tre-orësh i “vendlindjes së hip-hop-it”, i cili viziton Harlemin dhe Bronksin.

I konsideruar nga shumë si qyteti më i bukur në botë – shtëpia e malit Table dhe Rezervatit Natyror Cape Point, mes shumë pamjeve të mrekullueshme – Cape Town ofron vlera të mrekullueshme në krahasim me destinacionet e pushimeve verore me çmime më të larta dhe të mbushura me njerëz në Evropë dhe Mesdhe. Ajo gjithashtu ofron ngrënie të klasit botëror, dhe4 një sërë turnesh apo eksperienca të reja.

Në vend të Bregut të Amalfit të mbushur me njerëz të Italisë, drejtohuni në veriperëndim për në Piemonte , thotë Jan Tenzer, një tjetër këshilltar udhëtimi i EMBARK Beyond. Rajoni “i ka të gjitha – akomodime luksoze, kështjella antike, ngrënie të vlerësuara nga Michelin dhe pamje mahnitëse .”  Restoranti Piazza Duomo i vendosur në një pallat në Alba mban tre yje të lakmuar Michelin si dhe një yll jeshil për qëndrueshmëri. Devijime të tjera të mundshme përfshijnë vizitat në vreshta dhe madje edhe gjuetinë verore të tartufit.

Tinseltoën po shënon përvjetorin e tij madhor: njëqindvjetorin e shenjës së tij ikonë të Hollivudit, e ngritur në vitin 1923 për 21,000 dollarë nga botuesi i Los Angeles Times, Hoëard Chandler, si një billboard për zhvillimin e tij luksoz të pasurive të paluajtshme në Hollyëoodland. Për pamje falas të shenjës, bëni një shëtitje në Griffith Park , Runyon Canyon ose Bronson Canyon, ose ndaluni pranë rezervuarit në Parkun e Liqenit të Hollivudit për një shëtitje ose piknik dhe pamje të drejtpërdrejtë të shenjës.

Jennifer Tombaugh, presidente e Tauck, një operator turistik, rekomandon Perunë, ku protestat politike në fillim të këtij viti kanë rënë; Këshillimi i udhëtimit i Departamentit të Shtetit të SHBA-së për Perunë tani është në të njëjtin nivel me Spanjën dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Dollari është i fortë këtu dhe, siç thotë Tombaugh, “peruanët po i mirëpresin udhëtarët me krahë hapur”. Pamjet kryesore përfshijnë kryeqytetin e Limës, ku ka një skenë ngrënieje me famë botërore, Lugina e Shenjtë e Inkave jashtë Cusco-s dhe Machu Picchu, një sit i Trashëgimisë Botërore që UNESCO e quan “ndoshta krijimi më i mahnitshëm urban i Perandorisë Inca në kulmin e saj. .”

Santa Fe nuk është kurrë e mbushur plot, sipas Janel Carnero, një këshilltar udhëtimi i EMBARK Beyond, i cili rekomandon një vizitë në kryeqytetin më të vjetër të shtetit të Shteteve të Bashkuara, i themeluar në vitin 1610. Historia e pasur e Santa Fe-së e kulturave hispanike, vendase amerikane dhe anglo-së mund të jetë shihet në artin, arkitekturën, kuzhinën dhe traditat e saj.

Vizitorët mund të “marrin frymë në ajrin e pastër të tregjeve lokale”, thotë Carnero, “të shikojnë një artist vendas të krijojë një kryevepër pikërisht përballë tyre” dhe të kapet nga “perëndimet e diellit dhe yjet”. Ndër tregjet, tregu i artistëve Santa Fe mbahet të shtunave nga marsi deri në dhjetor dhe tregu i fermerëve Santa Fe është të shtunave dhe të martave.

Vjena është gati të jetë “një nga destinacionet kryesore të Evropës, një qytet i brendshëm/jashtë që është multikulturor dhe feston historinë, muzikën, artin dhe skenat e kuzhinës”, thotë Virtuoso, një rrjet global i agjencive turistike të specializuara në udhëtime me përvojë dhe luksoze.

Ky vit shënon 150 vjetorin e Panairit Botëror të Vjenës 1873; 200 vjetori i themelimit të prodhuesit vjenez të qelqit me famë botërore Lobmeyr; dhe 300 vjetori i hapjes së muzeut pallati të Belvedere, të gjitha të festuara me ekspozita të veçanta.

Ky qytet i mrekullueshëm, kozmopolit është kryeqyteti i Argjentinës, kryeqyteti kulturor i Amerikës Latine dhe kryeqyteti i tangos në botë, për të mos përmendur vendlindjen e Papa Françeskut. Ajo gjithashtu ka shumë hotele të frikshëm, duke përfshirë Alvear Icon Hotel & Residences në Puerto Madero, një lagje e gjallë që dikur ishte një port. Dhe ndoshta më e rëndësishmja, qyteti ofron vlera të shkëlqyera, pjesërisht sepse do të jetë sezoni dimëror/e ulët atje gjatë verës së Hemisferës Veriore.

Ky vend ishull në brigjet e Italisë ofron një kombinim unik të kulturave mesdhetare dhe arabe. Është shtëpia e tre vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, duke përfshirë tempuj megalitikë që datojnë në mijëvjeçarin e IV para Krishtit. Dhe kryeqyteti i fortifikuar i Valetës, një vend tjetër i UNESCO-s, është “një nga zonat më të përqendruara historike në botë”.

Arkipelagu ofron gjithashtu mundësi për ngrënie, lundrim dhe jetë nate, si dhe vende të shumta fetare. Këtu janë filmuar pjesë të “Game of Thrones”; tifozët mund të vizitojnë vendet.

Tajlanda ofron një pushim të mrekullueshëm “nga pikat turistike të mbushura me njerëz në Evropë”, thotë Deborah Gellis, nga EMBARK Beyond. Pikat kryesore këtu përfshijnë vendpushimet e plazhit si Koh Samui dhe Phuket, kryeqyteti kombëtar i zhurmshëm i Bangkok dhe provinca veriore e Chiang Rai, e famshme për tempujt e saj budistë.

Edhe pse vera është sezoni i shirave, Gellis thotë se reshjet shpesh janë të shkurtra dhe me ndërprerje. Fluturimet për në Tajlandë mund të jenë të kushtueshme për shkak të kapacitetit të kufizuar, por sapo të arrini atje është një vlerë e jashtëzakonshme.