Mbas ndalimit nga Policia e Vlorës, nën akuzën e blerjes së votave të Fredi Belerit, ka reaguar Ministria e Jashtme greke.

Para pak minutash, Ministria e Jashtme greke njoftoi se me urdhër të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, ambasadorja greke në Tiranë Kostandina Kamici,  do të dorëzojnë në ministrinë e jashtme shqiptare një notë proteste.

Kandidati i koalicionit ‘Bashkë Fitojmë’, Beleri, është arrestuar me akuzën e shit blerjes se votave në restorantin e tij në Himarë dhe është shoqëruar në ambientet Drejtorisë se Policisë në Vlorë rreth orës 00:15.