Dritan Demiraj, ish-ministri i Brendshëm teknik në vitin 2017 ka dënuar dhunën e ushtruar ndaj Sali Berishës, i cili një ditë më parë gjatë protestës së opozitës u godit me grusht nga Gert Shehu.

“Ne ditën e Samitit Europian qe zhvillohej ne Tirane, opinioni publik mbareshqiptar por edhe ne diaspore jashtë vendit, u trondit thelle nga veprimi antishqiptar dhe më shume se kriminal i një mercenari dhe provokatori, i cili goditi drejtuesin e opozites Shqiptare dhe kryetarin e Partise Demokratike Prof. Dr. Sali Berisha.

Ata qe e kane frymezuar, planifikuar dhe sponsorizuar nje akt te tille, tregon se jane te gatshem t’i vene flaken vendit, pasi per ta shkaterruar, vjedhur dhe shpopulluar e kane bere tashme.
Ekzekutimi i nje akti te tille ne momentet aktuale qe po kalon demokracia Shqiptare, tregon se urdhëruesit e saj janë duke luajtur me zjarrin dhe po synojnë destabilizimin e plote te Shqipërisë.
Mendimi im personal është se Prof. Dr. Berisha është nje burreshtetas dhe kete e tregoi perseri dje me vetepermbatjen dhe menaxhimin qe i beri situates pas incidentit.
Si nje profesionist i fushes se sigurise, mendoj se Shqiperia ka degraduar ne nivele te frikshme pasigurie, jo vetem nga trafiqet e shumta, vrasjet, krimi i rruges por tani edhe nga krimi i financuar politikisht.

E ardhmja jone Euro-Atlantike nuk kerkon hipokrizi duke organizuar samite fasadash me imazhe fallso, por kerkon demokraci me themele te forta dhe shtet ligjor, te cilen duhet ta kuptojne mire te gjithe se këtë e kane në dore vetëm Shqiptarët.

Çdo lloj iluzioni tjeter, do ta rrenoje edhe me keq Republiken e Shqiperise,” shkruan Demiraj.