Gangsterët shqiptarë që vërshojnë Britaninë e Madhe dhe merren me trafik droge janë paralajmëruar nga kumbarët e krimit se ka NJË qytet që është rreptësisht i ndaluar. Gjatë 20 viteve të fundit, bandat shqiptare kanë kapur kontrollin e tregut të lulëzuar të kokainës në Britani, pasi kanë krijuar një aleancë me kartelet vdekjeprurëse të drogës në Amerikën Latine.

Modeli i tyre “i lirë dhe i shpejtë” i biznesit britanik i ka parë ata të dominojnë tregtinë e drogës duke ia kaluar konkurrentëve, duke punuar me bandat lokale dhe duke shmangur gjakderdhjen.

Dy dekada suksesi kanë parë bosët shqiptarë të drogës që bëjnë jetë luksoze dhe ngasin Ferrari e Bentley. Një nga bandat më famëkeqe është The Hellbanianz, të cilët janë të bazuar në Barking, Londrën Lindore.

Ndryshe nga ekipet e tjera, bandës i pëlqen qendra e vëmendjes dhe janë bërë të njohur për videot e tyre të mrekullueshme muzikore në mediat sociale që i nxjerr të rrethuar nga tufa me para, bizhuteri dhe motorë.
Kuptohet se Hellbanianz trafikon drogë me vlerë miliona paund në MB çdo vit.

Tani një ekspert i bandave shqiptare me bazë në Londër ka treguar sesi kriminelët nga bashkatdhetarët e tij dominojnë tregtinë e kokainës në kryeqytet dhe Mançester.

Bandat shqiptare të drogës janë kudo në Britaninë e Madhe, por jo në Liverpool. Ata janë paralajmëruar. Eksperti, i cili kërkoi të mos përmendet emri, tha për The Sun: “Bandat shqiptare të drogës janë kudo në Mbretërinë e Bashkuar, por jo në Liverpool. Bandat lokale mbrojnë Liverpoolin dhe nuk do t’i lejojnë të hyjnë. Ata janë paralajmëruar. Gjeografikisht ata janë ndoshta më të fortët në Londrën veriore dhe lindore. Pas kësaj ata janë të mëdhenj në Mançester.

Por një banor i Liverpool-it sugjeroi se ishte vetëm çështje kohe para se shqiptarët të bënin lëvizjen e tyre në qytetin port. Ai tha se ekuipazhet shqiptare mund të zgjidhnin të shfrytëzonin shansin e tyre pasi depërtimi i policisë në rrjetin telefonik të koduar EncroChat kishte dobësuar bandat e Merseyside.

Burri tha: Shqiptarët kanë bërë shumë para dhe tani janë në Mançester. Ata tani janë duke pastruar paratë e tyre dhe janë të lidhur me firmat në të gjithë vendin. Hakimi i Encrochat ka goditur rëndë shumë bandat e drogës në Liverpool, kështu që shqiptarët mund të mendojnë se tani është koha për të bërë lëvizjen e tyre në Liverpool, ku ka një treg masiv kokaine. Dhe ne kemi edhe portin që do tu interesojë atyre.

Pavarësisht se e bënë pasurinë e tyre me drogë, bandat shqiptare lanë gjurmë në botën e krimit në Mbretërinë e Bashkuar me prostitucionin në vitin 1998. Por më vonë bënë lidhje me kartelet.

Eksperti i bandave shqiptare shpjegoi: “Rreth vitit 2000 shqiptarët në Amsterdam kanë kontaktuar me furnizues droge nga Amerika Latine. Ata siguruan akses të drejtpërdrejtë tek tregtarët me shumicë dhe e bazuan modelin e tyre të biznesit në të qenit “të lirë dhe të shpejtë”.

Në vitin 2005, çmimi i kokainës për kilogram ishte rreth 37 mijë paund, por ata e vendosën çmimin e tyre në 32 mijë paund. Ata më pas përmbytën Britaninë e Madhe me kokainë, duke kërkuar të fitonin sa më shumë para. Modeli i tyre ishte të bashkëpunonin me bandat lokale, të bënin para dhe të shmangnin mosmarrëveshjet.

Shqiptarët mund të mendojnë se tani është koha për të bërë lëvizjen e tyre në Liverpool, ku ka një treg masiv kokaine.

“Ideja e një mafieje shqiptare nuk është e dobishme, ata nuk kanë në krye një Don Corleone apo diçka të tillë. Bandat e ndryshme shqiptare të drogës janë zakonisht me dhjetëra të fortë. Anëtarëve do t’u caktohen detyra të ndryshme. Ata do të kenë një shofer, një kujdestar dhe një grumbullues parash. Në mënyrë tipike anëtarët e bandës mund të jenë të lidhur dhe mund të vijnë të gjithë nga i njëjti qytet në Shqipëri. Ata kanë bërë shumë para nga shitja e kokainës në Britaninë e Madhe, të cilën e kanë përdorur për të blerë toka dhe prona në Shqipëri”.

Eksperti tha se shumë nga gangsterët përdorin pasurinë e tyre për të ngritur ferma kanabisi dhe firma sigurie për të punuar në MB.

Ata shpesh detyrojnë djem të rinj të kujdesen për fermat e tyre.

Ai shpjegoi: “Përsa i përket firmave të sigurisë, shqiptarët caktojnë rojet në një lokal nate që përdoret nga tregtarët e drogës. Portierët do t’i ndihmojnë tregtarët të shesin në një mjedis të sigurt dhe në këmbim do të marrin një tarifë.

“Kjo është mënyra se si funksionon. Kështu ata kanë bërë shumë para gjatë dy dekadave të fundit. Anëtarëve të bandës shqiptare u pëlqen të shpenzojnë paratë e tyre në makina si Ferrari, Lamborghini, Rolls Royce dhe Bentley. Gjëja kryesore është të kesh një targë regjistrimi të personalizuar. Të gjithë që merren me kokainë dhe pëlqejnë pushimet e këndshme në Spanjë dhe Dubai.”

Tre anëtarë të The Hellbanianz u mbyllën për një total prej 42 vitesh në vitin 2016 pas një operacioni policor që zbuloi 6 milionë paund drogë dhe një mitraloz. Imazhet e tjera në kanalet e tyre të mediave sociale treguan një tortë të mbushur me kartëmonedha 50 paundëshe, si dhe pamjet e anëtarëve të bandës në burg duke rrahur e kryer sulme të dhunshme.

Diku tjetër, ata mburren se kanë “kontroll të qytetit” mbi Londrën dhe thonë se janë “gati për luftë” me bandat rivale. Peter Walsh, autor i “Lufta e drogës: Historia sekrete”, gjurmoi shfaqjen e bandave shqiptare të drogës deri në rënien e komunizmit në fillim të viteve ’90.

Ai tha: Në rënien e komunizmit rreth vitit 1991, Shqipëria hyri në një periudhë trazirash politike, sociale dhe ekonomike. Kjo krijoi një terren pjellor për bandat e organizuara. Ata kishin një avantazh të natyrshëm në tregtinë e drogës për shkak të gjeografisë, pasi mund të transportonin heroinën duke hapur një front të ri në rrugën tradicionale të Ballkanit nga Turqia. Së shpejti ata kaluan edhe në tregtinë e kokainës, të cilën e panë se ishte shumë droga e mijëvjeçarit të ri në Evropë. Modeli i tyre përfshin blerjen me shumicë nga kolumbianët – duke paguar kështu çmime më të ulëta – dhe më pas shitjen në të gjithë Evropën me çmim të ulët dhe efikas. Ata morën nën kontroll tregje të tëra me këtë një përzierje marrëveshjesh të besueshme, në kohë dhe çmime të ulëta. Ata do të shisnin me shumicë në bandat tregtare në Mbretërinë e Bashkuar.

Nëntorin e kaluar, Steve Brocklesby nga Agjencia Kombëtare e Krimit tha: Vlerësimet janë se qindra milionë paund të Mbretërisë së Bashkuar po largohen nga MB dhe do të përfundojnë në Shqipëri, ku më pas legjitimohet ose në sistemin bankar ose për ndërtimin.

Zëvendësdrejtori Andrea Wilson i përshkroi bandat shqiptare të krimit si “të shkathëta, të adaptueshme dhe sipërmarrëse”.