Tre persona me origjinë shqiptare janë gjetur të pajetë nën rrënoja, pas dy tërmeteve që goditën Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e së hënës.

Mësohet se bëhet me fjalë  për dy prindërit dhe djalin e tyre, trupat e të cilëve janë gjetur të pajetë mëngjesin e ditës së sotme dhe janë nxjerrë nga rrënojat nga ekipet e kërkim shpëtimit.

Ata janë gjetur në qytetin e Kahramanmarash një nga zonat më  të  prekura nga tërmeti tragji. Deri më tani nuk bëhet me dije identiteti i tyre.

Ndërkohë, sipas përditësimit të fundit nga agjencia turke e fatkeqësive dhe emergjencave, numri i personave që kanë humbur jetën në Turqi është 7108, ndërsa të lënduarit janë 40910.

Në Siri, numri i të vdekurve, sipas informacioneve të fundit të Aljazeera, është 2,530. Në total, të vdekurit tani i kalojnë 9600 (9638), ndërkohë që nuk ka shifra për të zhdukurit.