Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dënuar sulmin me armë në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë një efektiv, ndërsa dy të tjerë u plagosen.

Basha kërkon nga Beogradi që të dënojë këtë sulm të rëndë, ndërsa thekson se në këto çaste kritike të betejës kundër krimit “jemi në krah të policisë së Kosovës”.

“I tronditur nga vrasja e punonjësit të Policisë së Kosovës dhe plagosja e një tjetër punonjësi ne Leposaviq. Mendimet dhe lutjet e mija janë me familjarët dhe kolegët e punonjësit që humbi jetën në krye të detyrës si dhe për daljen nga rreziku e shërimin e kolegut të tij të plagosur.

Në këtë çast kritik të betejës kundër krimit jemi në krah të punonjësve të Policisë së Kosovës dhe autoriteteve të vendit teksa punojnë për vënien e autorëve të kësaj ngjarje të rëndë para ligjit.

Ju bëj thirrje autoriteteve të Beogradit të dënojnë dhe të distancohen prerazi nga kjo ngjarje e rëndë dhe nga gjuha e aktet destabilizuese”, shkruan Lulzim Basha.