Duke qëndruar përpara një turme mbështetësish adhuruese në Ohio në fillim të kësaj jave, ish-presidenti Donald Trump bëri një premtim: një “njoftim të madh” më 15 nëntor, saktësisht një javë pas një “vale të kuqe” të parashikuar të fitoreve republikane në zgjedhjet afatmesme, të cilat shumë vëzhguesit e panë si një provë lakmusi të ndikimit të tij mbi partinë.

Vala, megjithatë, doli të ishte më shumë një valë valësh. Njoftimi i Trump, me gjasë i lënë të kuptohet prej kohësh për kandidimin presidencial të 2024, do të vijë pas një zgjedhjeje në të cilën shumë nga kandidatët e tij të mbështetur nuk performuan dobët, duke vënë në pikëpyetje qëndrueshmërinë e vazhdueshme të markës “Make America Great Again” të konservatorizmit amerikan.

Ndoshta më shqetësues për ish-presidentin ishte suksesi i jashtëzakonshëm i guvernatorit të Floridës dhe rivalit të mundshëm të vitit 2024, Ron DeSantis, i cili festoi një “fitore për shekuj” në ofertën e tij për rizgjedhje, ndërsa tensionet e tij me zotin Trump u përhapën në shesh.

Le të hedhim një vështrim se si kanë shkuar deri tani mandatet e ndërmjetme për zotin Trump dhe çfarë mund të nënkuptojnë për të ardhmen e tij politike.

Të gjithë sytë te Ron DeSantis

Ndërsa kandidatët republikanë në të gjithë vendin hasën në gara të papritura të ngushta, DeSantis, 44 vjeç, arriti në një fitore dërrmuese me gati 20 pikë ndaj sfiduesit demokrat Charlie Crist, duke përfshirë një shumicë të qartë mes votuesve latinë. Katër vite më parë, për krahasim, ai fitoi me më pak se gjysmë pikë përqindjeje.

Fitorja do të nxisë më tej spekulimet për një kandidim të mundshëm presidencial në vitin 2024. Në festën e tij të fitores në Tampa të martën mbrëma, mbështetësit e tij brohoritën “dy vjet të tjerë!”, duke theksuar ashpër apelin e një njeriu, disa gazetarë dhe vëzhgues republikanë e kanë quajtur “Trump me substancë” ose “Trump 2.0”.

Mes atyre që tani e shohin DeSantis si një pretendent më të fortë të Shtëpisë së Bardhë se Trump ishte Mike Cernovich, një komentator i krahut të djathtë, i cili dikur u përshkrua nga Politico si një “nxitës i palodhur i Trump”.

“Trump ka arritur zero në 2024 në përgjithësi. Pas sonte, kjo nuk është për debat,” shkroi Cernovich në Twitter të martën mbrëma. “DeSantis në 2024 ose pranoni humbjen totale”.

Perspektiva për t’u përballur me DeSantis brenda dy viteve nuk i humbet Trump, i cili paralajmëroi se ai “mund ta lëndonte veten shumë keq” dhe se do të zbulonte “gjëra rreth tij që nuk do të jenë shumë lajkatare”.

Patrick Ruffini, një anketues dhe strateg republikan, e përshkroi Trumpin me një “kafshë të plagosur” për BBC, kur krahasohet me natën shumë të mirë zgjedhore të DeSantis.

Pakoja e përzier e miratimeve të Trump

Përpara zgjedhjeve të ndërmjetme, Trump miratoi dhjetëra kandidatë për Kongres, si dhe të tjerë që konkurrojnë në garat për guvernatorë dhe legjislativë shtetërorë. Ndërsa rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve janë ende të paqarta – dhe mund të jenë për ca kohë – është gjithnjë e më e qartë se rezultatet e zotit Trump ishin, në rastin më të mirë, të përziera.

Nga kandidatët e profilit të lartë për Senatin që ai miratoi, për shembull, vetëm një, republikani i Ohajos JD Vance, pati një fitore të qartë, duke e lënë pas Përfaqësuesin Demokratik Tim Ryan. Kandidatët e tjerë të mbështetur nga Trump, përfshirë kandidatin për Senatin e Pensilvanisë, Dr Mehmet Oz dhe kandidatin për guvernator të Miçiganit, Tudor Nixon, humbën, ndërsa rezultatet e një numri garash të tjera janë ende për t’u vendosur.

Përpara zgjedhjeve, John Hudak, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin Brookings me bazë në Uashington DC, tha se humbjet nga kandidatët e tij të miratuar mund të “ngrenë pikëpyetje në lidhje me mprehtësinë e tij politike” midis mbështetësve të mundshëm ose votuesve të pavendosur.

Trump deri më tani ka hequr dorë nga çdo sugjerim se ai mund të mbahet përgjegjës për humbjet e një kandidati. Në platformën e tij të mediave sociale “Truth Social”, ish-presidenti lavdëroi një “mbrëmje të mrekullueshme” për kandidatët e tij dhe u mburr se 174 prej kandidatëve të tij fituan, krahasuar me vetëm 9 humbje.

Në natën e zgjedhjeve, ai tha gjithashtu se duhet të “marrë të gjitha meritat” për fitoret dhe “të mos fajësohet fare” për humbjet. Megjithatë, disa tashmë kanë filluar të fajësojnë zotin Trump për rezultatet.

Trump mund të ketë ende disa arsye për të qenë i kënaqur me rezultatet e së martës. Kryesorja midis tyre është fakti se një Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga republikanët, rezultati më i mundshëm, mund të shpërbëjë komitetin që hetonte trazirat e 6 janarit 2021, i cili prej kohësh kërkon të lidhë zotin Trump me trazirat. Komiteti lëshoi ​​së fundmi një thirrje ligjore duke urdhëruar zotin Trump të dëshmojë para tij në ose para 14 nëntorit, një ditë përpara “shpalljes së tij të madhe”.

“Kjo ndoshta do të çmontohet,” tha Grant Reeher, një profesor i shkencave politike në Universitetin e Sirakuzës, duke iu referuar komitetit të përzgjedhur. “Ai do të pretendojë se e justifikon atë.

Për më tepër, zgjedhjet kanë parë tashmë dhjetëra mohues të zgjedhjeve të vitit 2020 të zgjedhur në vende të Kongresit ose në mbarë shtetin, që do të thotë se zoti Trump mund të llogarisë në një bllok të rëndësishëm aleatesh politikë që besojnë se ai ishte fituesi i ligjshëm i zgjedhjeve të mëparshme presidenciale.

Sondazhet tregojnë gjithashtu se Trump mbetet i popullarizuar me një pjesë të madhe të bazës së votuesve republikanë, një fakt me të cilin çdo sfidues i mundshëm, qoftë DeSantis apo një tjetër republikan i profilit të lartë, do të duhet të luftojë nëse ata shpresojnë ta zëvendësojnë atë si kandidatin e favorizuar të partisë. për Shtëpinë e Bardhë.

“Dikush që kërkon të zëvendësojë Trumpin në krye të Partisë Republikane nuk mund të pretendojë se Trump nuk është atje. Trump është një personalitet i madh, që e bën çdo garë një betejë personalitetesh,” shkroi David Frum, një redaktor në The Atlantic, i cili shërbeu në ish-presidentin George W. Administrata e Bushit.

“Refuzimi i angazhimit nuk është një opsion, sepse ai do të angazhohet nëse objektivi i tij i pëlqen apo jo. Nuk ka zgjidhje tjetër përveç se të angazhohet.”