Aktorja legjendare italiane, Gina Lollobrigida është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 95-vjeçare.

Bëhet me dije se lajmi është konfirmuar nga agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Diva e madhe e kinematografisë italiane ka lindur më 4 korrik 1927 në provincën e Romës Subiaco dhe ishte një nga aktoret më të rëndësishme evropiane dhe një seks simbol i viteve 50-60 ndërkombëtarisht.

Gina Lollobridgeta luajti në dhjetëra filma me yjet më të mëdhenj të Hollivudit dhe kinematografisë italiane, nga Frank Sinatra dhe Sean Connery te Marcello Mastroianni dhe Humphrey Bogart, dhe mori nofkën “La Lolo”.