Çfarë e bën një dokumentar “të rëndësishëm”? Çfarë e bën atë të vlefshme për t’u referuar, për t’u kujtuar, apo edhe për të parë në radhë të parë? Pse, në një moment kur ngjarjet botërore janë shpesh më të çuditshme se trillimet, do të largoheshim nga arratisja e lavdishme e filmave të mëdhenj artistikë dhe do të zgjidhnim diçka të vogël dhe të rrënjosur në realitet? Dokumentarët mund të jenë një shitje e vështirë, por janë ato që po bëhen më të lehta gjatë gjithë kohës. Ndërkaq, njihuni me disa nga dokumentarët më të mirë të të gjitha kohërave:

The Deepest Breath (2023)

The Deepest Breath, ndjek odisenë rekord të kampiones italiane të zhytjes së lirë Alessia Zecchini, si dhe lidhjen e saj të dashurisë me zhytësib Stephen Keenan. “Varësuese dhe alarmante”,-siç e tha Taylor Antrim në një përmbledhje.

Beckham (2023)

Përgatituni për një turne të brendshëm në ngritjet, uljet dhe gjithëpërfshirjet e jetës së legjendës së futbollit David Beckham, nga fillimet e tij modeste në Londrën Lindore deri te qëllimi që e katapultoi atë drejt yllit të kulturës pop me këtë dokumentar me katër pjesë, të drejtuar nga Fisher Stevens. Është e mbushur me intervista ekskluzive me Beckham, familjen e tij dhe një skuadër të ish-trajnerëve, shokëve dhe miqve të tij.

The Janes (2022)

Me regji të Tia Lessin dhe Emma Pildes, ky film shpalos historinë e Jane Collective, një grup i patrembur në fund të viteve ’60 dhe në fillim të viteve ’70, të cilët ofruan një shpëtim vendimtar për gratë vendase që kërkonin aborte të sigurta.

Fire of Love (2022)

Njihuni me Katia dhe Maurice Krafft, një dyshe e martuar vullkanologësh-regjisorë në një lidhje të zjarrtë dashurie. Nga fundi i viteve ’60 deri në vitin fatal të 1991-shit, Kraftët e jetuan jetën e tyre në skaj, duke dokumentuar bukurinë shpërthyese të vullkaneve, duke iu afruar atyre sa më shumë që të jetë e mundur nga ana njerëzore. “Dua të afrohem, pikërisht në barkun e vullkanit… Do të më vrasë një ditë, por kjo nuk më shqetëson”-thotë Maurice në një moment të filmit, i rrëfyer në mënyrë magjepsëse nga Miranda July.

Framing Britney Spears (2021)

Ajo që është më e jashtëzakonshme në dokumentar është mënyra në të cilën njerëzit brenda orbitës së Spears duken pjesëmarrës kaq të gatshëm për të treguar historinë e lulëzimit të saj, famës dërrmuese dhe të gjitha vuajtjeve që ajo ka kaluar nën kujdestarinë e babait të saj.

Tina (2021)

Historia e Tina Turner është treguar më parë në libra, intervista televizive të profilit të lartë, një biografi të viteve ’90, madje edhe në një muzikal por detajet e saj ende frymëzojnë dhe mahnisin, veçanërisht pasi ato janë eksploruar në Dan Lindsay dhe T.J. Filmi e lejon Turner të tregojë për fëmijërinë e saj të vështirë në Nutbush, Tenesi; martesa e saj e tmerrshme me Ike Turner, rruga e saj e gjatë drejt muzikës dhe në fund fundi i saj i lumtur në Zvicër me bashkëshortin Erwin Bach.

Disclosure (2020)

Historia trans është subjekt i këtij dokumentari nga aktorja dhe producentja ekzekutive Laverne Cox. Identiteti trans shitet shumë shpesh në mediat kryesore dhe Disclosure feston gëzimin trans duke pranuar kufijtë e përfaqësimit të kulturës pop. “Ne të gjithë jemi përshtatur me një kulturë që ka zhvlerësuar jetën e njerëzve trans, dhe ne shpesh e përvetësojmë thellë këtë, pavarësisht nëse jemi trans apo jo. Zbulimi është një ndërprerje e kësaj dhe është një mënyrë për të filluar të ndërhyjmë dhe të mendojmë dhe jetoni ndryshe”- tha Cox për Vogue menjëherë pas publikimit të filmit.

Honeyland (2019)

Honeyland është një film që shpaloset në një regjistër të gjerë dhe klaustrofobik. Nga njëra anë, është peisazhi i egër dhe i thepisur maqedonas, një vend i paprekur nga zhvillimi apo komoditeti modern; nga ana tjetër, është banesa pothuajse e ngjashme me shpellën, në të cilën Hatidže, bletëtari në qendër të historisë, jeton me nënën e saj të shtrirë në shtrat. Orbita e Hatixhes zgjerohet me udhëtimin e herëpashershëm në kryeqytetin e vendit, Shkup, ku ajo shet mjaltin e saj të mbledhur me kujdes dhe blen bojë flokësh për të mbajtur pamjen e saj, por jeta e saj është kryesisht e kufizua. Familja vjen me synimet për të jetuar në jetesën e pasigurt që Hatidže po nxjerr nga bletët e saj. Krijuesit e filmit nuk mund ta dinin që kjo dramë do të bëhej një shëmbëlltyrë mes të vjetrës dhe të resë, traditës dhe modernitetit, por filmi është edhe më tërheqës për të.

McQueen (2018)

I marrë nga klipe arkivore nga afro 200 burime, së bashku me intervista të reja dhe materiale origjinale, dokumentari i Ian Bonhôte dhe Peter Ettedgui është formuar rreth pesë koleksioneve të konceptuara të ndërlikuara të Alexander McQueen, duke ngjallur jetën e tij sa personalisht aq edhe estetike. Filmi ofron një festë vizuale marramendëse në pamjet e këtyre shfaqjeve të pistave, që rrallë shihen nga ata jashtë botës së modës dhe goditjen emocionale të dëshmimit të një talenti të bollshëm që shkon drejt vetëshkatërrimit.

Cameraperson (2016)

“Cameraperson është vepër e një kinematografeje dokumentare; Kirsten Johnson, e cila ka bashkëpunuar me Laura Poitras dhe Michael Moore por është më shumë një kujtim sesa një dokumentar i drejtpërdrejtë. Duke përdorur pamjet nga filmat e ndryshëm që ajo ka xhiruar për të tjerët, plus videot në shtëpi të nënës së saj në mes të rënies nga Alzheimer dhe të të vegjëlve të saj binjakë, Johnson kolazhon së bashku një portret artistik të jetës së saj pas kamerës. Është një film thellësisht personal, emocionues që shtron pyetje provokuese, të rëndësishme në lidhje me fuqinë dhe përgjegjësinë e dokumentimit të jetëve të të tjerëve”,-shkroi Julia Felsenthal e Vogue.

City of Gold (2015)

Laura Gabbert ndoqi kritikun e dashur të ushqimit të Los Angeles Times, Jonathan Gold për dokumentarin e saj të vitit 2015. Filmi shërben gjithashtu si një letër dashurie për Los Anxhelosin, vendi ku lindi dhe u rrit Gold dhe me përjashtim të një periudhe në Nju Jork kur ai punoi në Gourmet në fillimet e hershme, ku ai bëri jetën e tij. Gold vdiq në 2018 nga kanceri i pankreasit; Filmi i Gabbert tani shërben si e vetmja mënyrë për të përjetuar kënaqësinë e veçantë të gjeniut të tij jashtë shkrimit të tij.

Nanook of the North (1922)

Paraardhësi i heshtur i Robert J. Flaherty i dokumentarit modern kalon një vit duke ndjekur jetën e një familjeje Inuit që jeton në Rrethin Arktik. “Filmi nuk është teknikisht i sofistikuar; si mund të ishte, me një aparat fotografik, pa drita, të ftohtë dhe të gjithë në mëshirë të natyrës? Por ka një autenticitet që mbizotëron mbi çdo ankesë se disa nga sekuencat janë vënë në skenë,”-shkroi Roger Ebert, i cili gjithashtu e quajti subjektin e tij, titullarin Nanook, “një nga qeniet njerëzore më vitale dhe më të paharrueshme të regjistruara ndonjëherë në film”.

Night and Fog (1955)

I publikuar 10 vjet pas çlirimit të kampeve naziste të përqendrimit, filmi 32-minutësh “Night and Fog” i Alain Resnais është sa një dokumentar aq edhe një traktat mbi pamundësinë e dokumentacionit të vërtetë. Rezultati është edhe një nga meditimet më të thella mbi Holokaustin dhe filmimin dokumentar në tërësi.

Dont Look Back (1967)

Drejtori D.A. Pennebaker ndjek Bob Dylan-in e famshëm të izoluar përmes turneut të tij në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 1965, duke kronikuar paraqitjet në koncerte, bisedat në dhomën e hotelit dhe kohën e pushimit (duke hasur në Joan Baez, Alan Price dhe Marianne Faithfull gjatë rrugës).

Gimme Shelter (1970)

Albert dhe David Maysles ikonë ishin gati me Charlotte Zwerin për të kapur pjesën e fundit të turneut amerikan të Rolling Stones të vitit 1969, i cili kulmoi në mënyrë famëkeqe me një koncert falas në Altamont ku u vranë katër persona, duke përfshirë një të ri që u godit me thikë. Është cilësuar si “një film shumë dëshpërues” (Vincent Canby, The New York Times), dhe ndër dokumentarët më të mëdhenj rock të realizuar ndonjëherë (Rolling Stone).

Ekzaminimi themelor nëntë-orësh i Claude Lanzmann-it për Holokaustin, në të cilin ai interviston të mbijetuar dhe autorë të panumërt të një prej momenteve më të errëta në histori, është më shumë një akt dëshmie sesa një film dokumentar. “Nuk ka asnjë përgjigje të duhur për këtë film,”-shkroi Roger Ebert në rishikimin e tij. “Është një fakt i madh, një ulërimë 550-minutëshe dhimbjeje dhe zemërimi përballë gjenocidit. Është një nga filmat më fisnikë të realizuar ndonjëherë.”

Shoah (1985)

Paris Is Burning (1990)

Filmi prekës dhe i thellë i Jennie Livingston dokumenton modën e viteve ’80 të Nju Jorkut. Filmi e merr seriozisht temën e tij dhe rezultati është një vështrim i butë dhe i thellë në një nënkulturë që është strukturuar si një seri kontrastesh midis ëndrrave dhe realitetit, pretendimit dhe qenies dhe që vazhdon të rezonojë edhe sot.

Buena Vista Social Club (1999)

Wim Wenders ndihmoi në katapultimin e një ansambël muzikantësh ikonë kubanë në famë globale me këtë film, i cili tregonte mikun e Wenders, muzikantin rock Ry Cooder, teksa ai bashkon 13 kubanë për të regjistruar një album dhe për të performuar jashtë Kubës. Filmi u nominua për një çmim Academy Award për kremtimin e tij të përzemërt dhe të bollshëm të një kulture dhe vendi që kishte qenë i izoluar nga Amerika për dekada. Nëse e njihni muzikën e grupit, kjo është historia sesi Social Club u bë megayje në të gjithë botën.

The September Issue (2009)

“Ka diçka në lidhje me modën që mund t’i bëjë njerëzit shumë nervozë,”-thotë Anna Wintour në fillim të dokumentarit të R. J. Cutler. Filmi i Cutler, i cili e gjen fokusin e tij në prodhimin e numrit të shtatorit 2007, një rekord me 800 faqe që shiti 13 milionë kopje dhe ndikoi në industrinë globale të modës prej 300 miliardë dollarësh më shumë se çdo këngë tjetër. Një vështrim intim, qesharak dhe përfundimisht udhëzues për politikën e zyrës dhe industrinë e modës përmes objektivit të publikimit të saj më ikonik. Cutler kalon muaj në prapaskenë në Vogue, duke shkuar në Javët e Modës si të huaja dhe vendase dhe duke u shfaqur në takimet e stafit me dyer të mbyllura, duke dëshmuar për procesin e mundimshëm, argëtues dhe nganjëherë emocionalisht kërkues.

West of Memphis (2012)

Në vitin 1994, tre adoleshentë u dënuan për vrasjen e tre djemve të rinj në West Memphis, trupat e të cilëve mesa duket tregonin shenja torture dhe sulmi ritual. Prokurorët ngritën një çështje gjyqësore të turbullt që i portretizonte krimet si pjesë të një rituali satanik të kryer nga adoleshentë të tjetërsuar që visheshin me të zeza. Duke filluar me një ekzaminim në hetimin policor, regjisorja Amy Berg nxjerr në dritë prova të reja rreth arrestimit dhe dënimit të Damien Echols, Jason Baldwin dhe Jessie Misskelley. Të tre ishin adoleshentë në atë kohë dhe humbën 18 vjet nga jeta e tyre pasi u dënuan gabimisht dhe u burgosën.

Jiro Dreams of Sushi (2011)

Në Jiro Dreams of Sushi, regjisori i atëhershëm 28-vjeçar David Gelb zbret në një stacion metroje të Tokios dhe gjen një restorant sushi me tre yje, me 10 vende, Sukiyabashi Jiro, i drejtuar nga një kuzhinier 85-vjeçar dhe pronari, Jiro. Dokumentari, një përrallë e ritualit, disiplinës shpaloset në skena të ndërthurura të gatimit dhe jetës, duke përshkruar historinë e Jiro, familjes së tij, restorantit dhe intensitetin e marrëdhënies së tij me dy kujdestarë shumë të rëndësishëm (djemtë e tij) dhe duke frymëzuar ushqime të panumërta dhe kolegë perfeksionistë gjatë rrugës.

Senna (2010)

Dokumentari i Asif Kapadia trajton jetën dhe vdekjen e yllit brazilian të Formula 1, Ayrton Senna, i cili vdiq vetëm 10 vjet pas garës së tij të parë (Çmimi i Madh i Brazilit 1984). Filmi është i përbërë kryesisht nga pamjet arkivore, të cilat efektivisht e vendosin shikuesin në sediljen e pasagjerit, pasi demonstron emocionet dhe rreziqet e sportit. Fakti që shumë nga ditët e fundit të Senna-s u kapën në ekran është tragjike, por edhe jashtëzakonisht surreale, sikur shikuesi po i shikon gjërat siç ndodhin dhe jo një ngjarje nga dekadat e kaluara.

Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

“Kontabilistët nuk mbanin asnjë llogari, qeveritë braktisën funksionet e tyre rregullatore, media i ktheu mashtruesit në yje dhe u lejua të lulëzonte një kulturë e gënjeshtrës për sa kohë që çmimet e aksioneve ishin të larta,”-shkroi A. O. Scott në New York. Dokumentari Times of Alex Gibney, i cili kap stuhinë e përsosur që çoi në ngritjen dhe rënien e Enron Corporation, kompania energjetike që dikur renditej si e shtata më e madhe e vendit dhe tani është sinonim i korrupsionit modern të korporatave, falë një prej debakleve më famëkeqe. në historinë e skandaleve të korporatave.

American Movie (1999)

“Portreti i një regjisori të vendosur djallëzor” i Chris Smith, i quajtur Mark Borchardt, një 30-vjeçar me punë të çuditshme nga Menomonee Falls, Wisconsin, rrëmbeu “frymën e filmave të pavarur”, sipas Janet Maslin në The New York Times dhe gjithashtu ka dëshmuar të jetë një ndikim kryesor te kineastët e rinj anembanë globit. Roger Ebert shkroi për temën e filmit: “Asnjë poet në një gardërobë në Paris nuk ka qenë më i vendosur të ketë sukses”.

Hoop Dreams (1994)

Filmi i Steve James ndjek William Gates dhe Arthur Agee, dy gjimnazistë afrikano-amerikanë nga Çikago e brendshme, të cilët aspirojnë të bëhen basketbollistë profesionistë. Fillimisht i synuar të ishte një film i shkurtër 30-minutësh për PBS, Hoop Dreams në vend të kësaj u bë diçka shumë më tepër se kaq, ku dhe fitoi çmimin e publikut për dokumentarin më të mirë. Në rishikimin e tij, Roger Ebert shkroi se “një film si Hoop Dreams është ajo për të cilën janë filmat. Na merr, na trondit dhe na bën të mendojmë në mënyra të reja për botën përreth nesh. Na jep përshtypjen se kemi prekur vetë jetën.”

Koyaanisqatsi (1982)

Filmi i regjisorit Godfrey Reggio pa fjalë, pa komplote, pa karakter dhe me ndikim të jashtëzakonshëm kombinon kinematografinë epike, të jashtëzakonshme me intensitetin e fryrë të partiturës së Philip Glass dhe zbret diku në sferën e një mendimi mbi njeriun, natyrën, jetën dhe teknologjinë moderne. Titulli i filmit është një fjalë indiane Hopi që, sipas Reggio, do të thotë “jetë jashtë ekuilibrit” dhe Reggio thuhet se ka luftuar me studion, pasi dëshironte që ajo të mos kishte fare titull. “Ka për qëllim të ofrojë një përvojë, në vend të një ideje,”-tha Reggio në një intervistë të vitit 2002. “Për disa njerëz, është një film mjedisor. Për disa, kjo është një odë për teknologjinë. Varet se kë pyet.” /Top Albania Radio/