Artistët e Hollywood-it u mblodhën një natë më parë për të zbuluar se kush kishte fituar çmimet e lakmuara të Oscars 2023.  Aktorja, Michelle Yeoh u bë gruaja e parë aziatike që fitoi çmimin e aktores më të mirë, pasi filmi “Everything Everywhere All at Once” dominoi në Oscar 2023. Ajo bëhet edhe gruaja e dytë me ngjyrë që fitoi një Oscar për aktoren më të mirë.

Filmi “Everything Everywhere All at Once” fitoi 7 çmime në Oscar 2023, duke përfshirë filmin më të mirë, regjisorin dhe skenarin origjinal.

Më poshtë ju sjellim listën e fituesve dhe të gjithë të nominuarve të shpallur në ceremoninë e 95-të të Academy Awards në Los Angeles.

Fotoja më e mirë

Everything Everywhere All at Once (fitues)
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Banshees of Inisherin
Elvis
The Fabelmans
Tár
Top Gun: Maverick
Triangle of Sadness
Women Talking

Aktori më i mirë

Brendan Fraser, The Whale (fitues)
Paul Mescal, Aftersun
Bill Nighy, Living
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
Austin Butler, Elvis

Aktorja më e mirë

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once (fitues)
Michelle Williams, The Fabelmans
Andrea Riseborough, To Leslie
Ana de Armas, Blonde
Cate Blanchett, Tar

Aktori më i mirë në rol dytësor

Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once (fitues)
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Brian Tyree Henry – Causeway
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once (fitues)
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau – The Whale
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Regjisori më i mirë

Daniel Kwan with Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once (fitues)
Steven Spielberg, The Fabelmans
Todd Field, Tar
Ruben Ostlund, Triangle of Sadness
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Kënga më e mirë origjinale

Naatu Naatu, Kaala Bhairava and Rahul Sipligunj (RRR) (fitues)
Applause, Sofia Carson and Diane Warren (Tell It Like a Woman)
Lift Me Up, Rihanna (Black Panther: Wakanda Forever)
Hold My Hand, Lady Gaga (Top Gun: Maverick)
This is a Life, Son Lux (Everything Everywhere All at Once)

Rezultati më i mirë i librit origjinal

All Quiet on the Western Front (fitues)
Babylon
The Banshees of Inisherin
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans

Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve

The Whale (fitues)
All Quiet on the Western Front
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis

Dizajni më i mirë i kostumeve

Black Panther: Wakanda Forever (fitues)
Babylon
Elvis
Everything Everywhere All At Once
Mrs Harris Goes To Paris

Kinematografia më e mirë

All Quiet on the Western Front (fitues)
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
Elvis
Empire of Light
Tár

Skenari më i mirë origjinal

Everything Everywhere All at Once (fitues)
Triangle of Sadness
The Fabelmans
The Banshees of Inisherin
Tar

Skenari më i mirë i përshtatur

Women Talking (fitues)

All Quiet on the Western Front
Living
Top Gun: Maverick
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Tingulli më i mirë

Top Gun: Maverick (fitues)
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of the Water
The Batman
Elvis

Redaktimi më i mirë i filmit

Everything Everywhere All at Once (fitues)
The Banshees of Inisherin
Elvis
Tar
Top Gun: Maverick

Dizajni më i mirë i prodhimit

All Quiet on the Western Front (fitues)
Avatar: The Way of the Water
Babylon
Elvis
The Fabelmans

Efektet më të mira vizuale

Avatar: The Way of Water (fitues)
All Quiet on the Western Front
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Top Gun: Maverick

Filmi më i mirë ndërkombëtar

All Quiet on the Western Front (fitues)
Argentina, 1985
Close
EO
The Quiet Girl

Filmi më i mirë i animuar

Guillermo del Toro’s Pinocchio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar and Alex Bulkley (fitues)
Marcel the Shell with Shoes on – Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan and Paul Mezey
Puss in Boots: The Last Wish – Joel Crawford and Mark Swift
The Sea Beast – Chris Williams and Jed Schlanger
Turning Red – Domee Shi and Lindsey Collins

Dokumentari më i mirë

Navalny (fitues)
All That Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
A House Made of Splinters

Aksioni më i mirë live i filmit me metrazh të shkurtër

An Irish Goodbye (fitues)
Ivalu
Le Pupille
Night Ride
The Red Suitcase

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

The Elephant Whisperers (fitues)
Haulout
How Do You Measure a Year?
The Martha Mitchell Effect
Stranger at the Gate

Animacioni më i mirë i filmit me metrazh të shkurtër

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (fitues)
The Flying Sailor
Ice Merchants
My Year of Dicks
An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It