Taylor Swift kryesoi listën e nominimeve të MTV VMA 2023 me 9 nominime, duke përfshirë “Artisten e vitit”, “Videon e vitit” dhe “Këngën e vitit” për këngën e saj hit “Anti-Hero”. Ajo fitoi në të gjitha kategoritë.

Beyonce, Doja, Karol G, Nicki Minaj dhe Shakira iu bashkuan Taylor-it si të nominuara për çmimin e “Artistit të Vitit”, duke shënuar herën e parë që vitit 2017 që të gjithë të nominuarit në këtë kategori ishin gra. Shakira mori çmimin “Video Vanguard Award”.

Më poshtë ju paraqesim listën e plotë me emrat e të nominuarve dhe fituesit për çmimet përkatëse:

VIDEOJA E VITIT

Doja Cat – “Attention”

Miley Cyrus – “Flowers”

Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”

Olivia Rodrigo – “vampire”

Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”

SZA – “Kill Bill”

Taylor Swift – “Anti-Hero” – FITUESE

ARTISTI I VITIT

Beyoncé

Doja Cat

Karol G

Nicki Minaj

Shakira

Taylor Swift – FITUESE

KËNGA E VITIT

Miley Cyrus – “Flowers”

Olivia Rodrigo – “vampire”

Rema & Selena Gomez – “Calm Down”

Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”

Steve Lacy – “Bad Habit”

SZA – “Kill Bill”

Taylor Swift – “Anti-Hero” – FITUESE

ARTISTI I RI MË I MIRË

GloRilla

Ice Spice – FITUESE

Kaliii

Peso Pluma

PinkPantheress

Reneé Rapp

BASHKËPUNIMI MË I MIRË

David Guetta & Bebe Rexha – “I’m Good (Blue)”

Post Malone, Doja Cat – “I Like You (A Happier Song)”

Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”

KAROL G, Shakira – “TQG” – FITUESE

Metro Boomin with The Weeknd, 21 Savage, and Diddy – “Creepin’ (Remix)”

Rema & Selena Gomez – “Calm Down”

BEST POP

Demi Lovato – “Swine”

Dua Lipa – “Dance The Night (From Barbie The Album)”

Ed Sheeran – “Eyes Closed”

Miley Cyrus – “Flowers”

Olivia Rodrigo – “vampire”

P!NK – “TRUSTFALL”

Taylor Swift – “Anti-Hero” – FITUESE

BEST HIP-HOP

Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”

DJ Khaled ft. Drake & Lil Baby – “STAYING ALIVE”

GloRilla & Cardi B – “Tomorrow 2”

Lil Uzi Vert – “Just Wanna Rock”

Lil Wayne ft. Swizz Beatz & DMX – “Kant Nobody”

Metro Boomin ft Future – “Superhero (Heroes and Villains)”

Nicki Minaj – “Super Freaky Girl” – FITUESE

BEST R&B

Alicia Keys ft. Lucky Daye – “Stay”

Chlo?e ft. Chris Brown – “How Does It Feel”

Metro Boomin with The Weeknd, 21 Savage, and Diddy – “Creepin’ (Remix)”

SZA – “Shirt” – FITUESE

Toosii – “Favorite Song”

Yung Bleu & Nicki Minaj – “Love In The Way”

BEST ALTERNATIVE

Blink-182 – “EDGING”

boygenius – “the film”

Fall Out Boy – “Hold Me Like A Grudge”

Lana Del Rey ft. Jon Batiste – “Candy Necklace” – FITUES

Paramore – “This Is Why”

Thirty Seconds To Mars – “Stuck”

BEST ROCK

Foo Fighters – “The Teacher”

Linkin Park – “Lost (Original Version)”

Red Hot Chili Peppers – “Tippa My Tongue”

Maneskin – “THE LONELIEST” – FITUES

Metallica – “Lux Æterna”

Muse – “You Make Me Feel Like It’s Halloween”

BEST LATIN

Anitta – “Funk Rave” – FITUESE

Bad Bunny – “WHERE SHE GOES”

Eslabon Armado, Peso Pluma – “Ella Baila Sola”

KAROL G, Shakira – “TQG”

ROSALI?A – “DESPECHA?”

Shakira – “Acrostico”

BEST K-POP

Aespa – “Girls”

BLACKPINK – “Pink Venom”

FIFTY FIFTY – “Cupid”

SEVENTEEN – “Super”

Stray Kids – “S-Class” – FITUES

TOMORROW X TOGETHER – “Sugar Rush Ride”

BEST AFROBEATS

Ayra Starr – “Rush”

Burna Boy – “It’s Plenty”

Davido ft. Musa Keys – “UNAVAILABLE” s

Fireboy DML & Asake – ”Bandana”

Libianca – “People”

Rema & Selena Gomez – “Calm Down” – FITUES

Wizkid ft Ayra Starr– “2 Sugar”

REGJIA MË E MIRË

Doja Cat – “Attention” –

Drake – “Falling Back”

Kendrick Lamar – “Count Me Out”

Megan Thee Stallion – “Her” –

Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”

SZA – “Kill Bill”

Taylor Swift – “Anti-Hero” – FITUESE

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË

Adele – “I Drink Wine”

Ed Sheeran – “Eyes Closed”

Janelle Monae – “Lipstick Lover”

Kendrick Lamar – “Count Me Out”

Miley Cyrus – “Flowers”

Olivia Rodrigo – “vampire”

Taylor Swift – “Anti-Hero” – FITUESE

EFEKTET VIZUALE

Fall Out Boy – “Love From The Other Side”

Harry Styles – “Music For A Sushi Restaurant”

Melanie Martinez – “VOID”

Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”

Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”

Taylor Swift – “Anti-Hero” – FITUESE

KOREOGRAFIA MË E MIRË

BLACKPINK – “Pink Venom” – FITUESE

Dua Lipa – “Dance The Night (From Barbie The Album)”

Jonas Brothers – “Waffle House”

Megan Thee Stallion – “Her”

Panic! At The Disco – “Middle Of A Breakup”

Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”

EDITIMI MË I MIRË

BLACKPINK – “Pink Venom”

Kendrick Lamar – “Rich Spirit”

Miley Cyrus – “River”

Olivia Rodrigo – “vampire” – FITUESE

SZA – “Kill Bill”

Taylor Swift – “Anti-Hero”